آیا هیپنوتیزم برای درمان بیماران مبتلا به سرطان مفید است؟

آیا هیپنوتیزم برای درمان بیماران مبتلا به سرطان مفید است؟

هیپنوتیزم می تواند برای درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه به دلیل اضطراب زیاد ناشی از بیماری و بروز خودبه خودی افکار مزاحم، اجتناب و فرار از مقابله با بیماری، تحریک پذیری و بیش برانگیختگی و نداشتن تمرکز موثر باشد و کمکی مفیدی به تعدیل و بهبود علایم کند.

به گزارش ویکی بلاگ، به نقل از ایمنا، شنیدن روایت های مربوط به هیپنوتیزم و خواب مغناطیسی، همیشه برای همه افراد جذاب بوده است، طوری که تمام افراد تمایل حداقل برای یک بار، این خواب مغناطیسی را تجربه کنند و پس از بیداری، تمام خاطرات تلخ ذهن آنها از بین رفته باشد، در واقع هیپنوتیزم به دست  نیافتنی ترین قسمت مغز چنگ می اندازد و آن را بیرون می کشد.

تجربه فرد از هیپنوتیزم، مشابه لحظه ای است که فرد در زندگی به حالت خلسه فرو رود، از این رو قدرت هیپنوتیزم یک اتفاق ماورایی نیست، بلکه فقط پیشنهادات و صحبت هایی است که در حالت خلسه به افراد منتقل می شود تا به وسیله آن بتوانند رفتار و احساسات خود را تغییر دهند؛ به عنوان مثال، هیپنوتراپیست کمک می کند افراد زمانی که از یک حادثه یا اتفاق احساس گناه دارند، احساس خود از آن تجربه را تغییر دهند.

هیپنوتیزم درمانی بر پایه اصول روانشناسی است که به افراد برای دست یافتن به ضمیر ناخودآگاه شان کمک می کند، در حالت هیپنوتیزم به مغز این فرصت داده می شود که هر اتفاقی که در زندگی رخ داده است، پردازش کند.

هیپنوتیزم تراپی در روانشناسی، جادو نیست، هیچ ساعت تابداری جلوی چشم ها قرار نمی گیرد که پس از 10 شماره کنترل مغز را برعهده بگیرد و از فرد کارهای خارق العاده بخواهد، در واقع این حالت در روانشناسی حالت آرام و متمرکزی است که بدن در حالت راحتی قرار دارد، در این وضعیت فرد به اختیار خود، کنترل را به فرد درمانگر می دهد و هر زمان که بخواهد می تواند از این وضعیت خارج شود.

هیپنوتیزم نوعی تلقین است؛ زمانی به فرد گفته می شود «پس از اینکه از خواب بیدار شدی، تمام دردهای مربوط به تجربه ای سخت را فراموش کردی»، سپس فرد بیدار می شود و پس از آن حتی اگر آن اتفاق دوباره به ذهنش ورود کند، درد اولیه ای که از به خاطر آوردن آن تجربه می کرد، برای او زنده نخواهد شد، در واقع هیپنوتراپیست از طریق ارایه پیشنهاد بهتر، و نه فرمان یا دستور، سعی دارد فرد را آرام کند.

درمانی تلفیقی از شناخت درمانی و هیپنوتیزم می تواند به تعدیل و بهبود علایم سرطان کمک کند

ساناز پیرایرانی، روان شناس بالینی و عضو انجمن روانشناسی اجتماعی ایران در خصوص اثربخشی هیپنوتیزم درمانی در کاهش افکار مزاحم و شدت درد در زنان مبتلا به سرطان سینه به خبرنگار ایمنا می گوید: سرطان به عنوان یک مشکل بهداشت جهانی و در حال گسترش به شمار می رود که تشخیص و درمان آن، فشارهای روانی، اجتماعی و بار اقتصادی زیادی را به دنبال دارد، در بین انواع مختلف سرطان ها، سرطان سینه مهم ترین عامل نگران کننده سلامتی در زنان است، زیرا شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان به شمار می رود و به نظر می رسد تا سال 2030، 35 درصد افزایش در میزان کنونی سرطان سینه و به طور عمده در کشورهای درحال توسعه ایجاد شود.

وی ادامه می دهد: از آنجا که تشخیص این بیماری شایع، شروع یک دوره پرفشار برای مبتلایان است، در صورت بی توجهی به وضعیت روانی بیماران، ممکن است منجر به از دست دادن کنترل، درماندگی، افسردگی، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه و درد شود و چه بسا این عوارض روان شناختی از طریق تاثیر منفی بر ادامه روند درمان و پیگیری های پس از آن، بقای این بیماران را تهدید کند، با توجه به دلایل فوق نیاز به روش های روان درمانی مختلف ضروری است.

این روان شناس بالینی بیان می کند: تشخیص سرطان سینه به خودی خود، می تواند باعث ترس زیاد، ناامیدی و آسیب روانی شود و تمام ابعاد زندگی فرد را به چالش بکشاند، علایم افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه بین 20 تا 66 درصد در زنان با تشخیص سرطان سینه در 12 ماه اول بعد از تشخیص به وجود می آید، همچنین بیماران، افکار مزاحم، تصاویر منفی، خشم، قضاوت های ناسازگارانه، اجتناب، مشغله فکری اعتقاد به سرنوشت، ناامیدی، احساس بیچارگی و درماندگی را گزارش می کنند که می تواند نقش مهمی در حفظ افسردگی و اضطراب این بیماران داشته باشد.

وی اضافه می کند: امروزه ترکیبی از درمان های دارویی و روان شناختی با هدف کنترل بیماری و کاهش آسیب های مربوط به این بیماری در دسترس است، مداخلات روان شناختی برای بیماران دارای سرطان، شامل آموزش های روان شناختی، مدیریت استرس شناختی رفتاری، درمان های حمایتی، درمان های شناختی، آموزش آرام سازی عضلانی، آموزش مهارت حل مسیله، مهارت های اجتماعی، پس خوراند زیستی، فعال سازی رفتاری، ذهن آگاهی است که در این زمینه رویکردهای شناختی رفتاری بیشترین شواهد را به خود اختصاص داده اند و از طریق بازسازی شناختی، شناخت های ناسازگار بیماران دارای نشانه های اختلال استرس پس از سانحه و درد را تحت درمان قرار می دهند.

پیرایرانی می گوید: هیپنوتیزم درمانی شناختی، درمانی تلفیقی از شناخت درمانی و هیپنوتیزم است که بر تحریف های شناختی، خود هدایت گری منفی، افکار و باورهای خودکار منفی، طرح واره ها و نشخوارهای منفی تاثیر می گذارد و می تواند در اصلاح کردن شناخت های مرکزی که حول محور هویت فردی، خود پنداره و قواعد ذهنی ناکارآمد، سودمند باشد.

وی ادامه می دهد: هیپنوتیزم درمانی شناختی شامل چند تکنیک اساسی است که می توان از آن ها برای انواع مشکلات از جمله آرام سازی (آرمیدگی) به عنوان مهارت کنار آمدن که برای کاهش استرس و اضطراب سودمند است، استفاده کرد، از این رو درمان تلفیقی با هیپنوتیزم تا 70 درصد از درمان شناختی رفتاری موثرتر است.

این روان شناس بالینی توضیح می دهد: یک مطالعه مروری نظام مند که اثربخشی هیپنوتیزم در سرطان سینه را در 13 مطالعه ی کنترل شده تصادفی با 1357 بیمار بررسی می کرد، شواهد امیدوارکننده در تایید اثربخشی درمان با هیپنوتیزم و نیز هیپنوتیزم درمانی شناختی ارایه داده است، همچنین در پژوهشی که روی بیماران مبتلا به سرطان انجام شده بود، مشخص شد که هیپنوتیزم درمانی شناختی در مقایسه با درمان استاندارد و درمان حمایتی منجر به کاهش معنادار شدت درد می شود.

هیپنوتیزم در تسکین دردهای عصبی ناشی از شیمی درمانی موثر است

وی ادامه می دهد: 45 بیمار مبتلا به سرطان، به منظور ارزیابی آثار هیپنوتیزم در تسکین درد به دنبال شیمی درمانی پرداختند، این افراد چهار نوع درمان هیپنوتیزم، رفتاردرمانی شناختی، کنترل توجه و درمان استاندارد را دریافت کردند که از بین این درمان ها ملاحظه شد که هیپنوتیزم، بیشتر موجب کاهش درد می شود.

پیرایرانی می گوید: هیپنوتیزم درمانی شناختی شامل ترکیبی از مواجهه تصویری و موقعیتی، تکنیک های مدیریت اضطراب مانند آموزش آرام سازی، آموزش تنفس و نیز بازسازی شناختی است و اساس کار این درمان در کمک به بیماران در جهت بازشناسی و تعدیل باورهای منفی و ادراکات درباره خود، دیگران و محیط است، در حقیقت بعضی از افکار و باورهای ناکارآمد در بیماران مبتلا به سرطان مانند احساس گناه، خودسرزنشی و خجالت تحت الشعاع اصلی درمان شناختی قرار می گیرند، همچنین موجب تسهیل پردازش رخدادهای آسیب زا و تجزیه و تحلیل باورهای غیرمفید در بیماران می شود.

وی اضافه می کند: هیپنوتیزم درمانی شناختی به بیماران کمک می کند که به طور منسجم، افکار ناکارآمد را با افکار واقع بینانه و مفید جایگزین کنند، در مورد بیماران مبتلا به سرطان سینه به دلیل اضطراب زیاد ناشی از بیماری و بروز خودبه خودی افکار مزاحم، اجتناب و فرار از مقابله با بیماری، تحریک پذیری و بیش برانگیختگی و نداشتن تمرکز، نیاز به همراهی روش درمانی تسلی بخش دیگری احساس می شود که هیپنوتیزم می تواند روش کمکی مفیدی در تعدیل و بهبود این علایم باشد، بنابراین ترکیب دو درمان روان درمانی شناختی-رفتاری و هیپنوتراپی، موجب افزایش عواطف مثبت و کاهش عواطف منفی و همچنین کاهش خستگی و ضعف عضلانی می شود.

با این اوصاف، می توان گفت هیپنوتیزم مانند تماشای یک فیلم هیجان انگیز یا خواندن یک کتاب جذاب است که افراد برای چند ثانیه محو داستان آن می شوند و دیگر متوجه نخواهند بود که در اطراف آنها چه اتفاقی در حال رخ دادن است، این فرایند با اراده و همکاری خود فرد پیش می رود و هیپنوتراپیست تنها او را هدایت می کند تا با ذهنی باز، تمرکز و فکر کند؛ به گفته متخصصان این حوزه، درمانی تلفیقی از شناخت درمانی و هیپنوتیزم می تواند برای درمان بیماران مبتلا به سرطان و بهبود علایم کند.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا هیپنوتیزم برای درمان بیماران مبتلا به سرطان مفید است؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا هیپنوتیزم برای درمان بیماران مبتلا به سرطان مفید است؟"، کلیک کنید.