اختصاص ارز ترجیحی برای واردات تجهیزات پزشکی جانبازان – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان

اختصاص ارز ترجیحی برای واردات تجهیزات پزشکی جانبازان - خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ویکی بلاگ، عباس زارع نژاد با بیان اینکه اقدامات ارزشمندی با حمایت دولت سیزدهم و شخص رییس جمهور و با پیگیری های مصرانه قاضی زاده هاشمی و همکاری تشکل های ایثارگری در زمینه ارتقای خدمات به ویژه در بخش سلامت به جانبازان انجام شده است، گفت: در مورد تامین دارو، تجهیزات پزشکی و لوازم مصرفی، 28 قلم انواع دارو و 16 قلم تجهیزات پزشکی، مصرفی، ویلچر و … مشمول قانون منع واردات کالاهای خارجی شده بود که بنیاد شهید و امور ایثارگران نمی توانست آنها را وارد کند.

وی افزود: در این زمینه کار گسترده ای صورت گرفت، جلسات متعددی با وزارت صمت برگزار شد و تشکل های ایثارگری هم کمک کردند. تعامل بین وزارت صمت، وزارت بهداشت و بنیاد شهید و امور ایثارگران با محوریت معاونت سلامت شکل گرفت و بعد از حدود 15 جلسه و پیگیری های متعدد مجوزهای واردات صادر شد.

زارع نژاد گفت: به عنوان مثال اقلامی همچون کیسه ادرار خاصی که برای جانبازان نخاعی استفاده می شود که تولیدکننده انحصاری در این زمینه وجود دارد و در ایران نمایندگی ندارد، با آنها مذاکره شد. به عبارت دیگر کشورهایی که در منطقه مدیترانه شرقی هستند، شرکت مربوطه در آنجا نمایندگی دارد. از این رو اواخر بهمن ماه هییتی از آن شرکت به بنیاد دعوت و از این فرصت استفاده شد و توانستیم در خصوص تامین 600 هزار کیسه ادرار که کمبود شدید آن در ایران و کشورهای منطقه وجود داشت، با شرکت مربوطه به تفاهم برسیم و امیدواریم تا اواخر خردادماه و اوایل تیرماه این واردات صورت گیرد. البته در این مدت هم اجازه ندادیم که جانبازان از این کالا محروم بمانند و به صورت سفارش مسافری و خرید از کشورهای همجوار یا هر طریق ممکن کم و بیش این کالا تامین، خریداری و توزیع شد.

وی تصریح کرد: قبول داریم که در این زمینه کمبودهایی وجود دارد چرا که شرکت خارجی که نمایندگی منطقه کشورهای خاورمیانه و منطقه مدیترانه شرقی را دارد، اظهار کرد از دوران کرونا دیگر این محصول را تولید نکرده و تولید آن تعطیل شده است. بعد از کرونا این شرکت خارجی خط تولید خود را فعال کرده است. همه کشورهایی که مشابه کشور ما افراد معلول، آسیب دیده جنگ و قطع نخاعی دارند به این اقلام نیازمند هستند چون جنس این کیسه و ملحقات آن، به گونه ای است که در دراز مدت سازگار با بدن افراد است.

زارع نژاد در ادامه اظهار کرد: البته بعضی از اقلام پزشکی که در کشور ما به وفور تولید می شود، برای شرایط موقت است. کسی که معلول، قطع نخاعی و جانباز باشد، این اقلام عضوی از بدن آن فرد شده است و از سویی شرایط آن فرد نیز ثابت و دایمی است، اگر این اقلام مصرفی از جنس سازگار با بدن و با کیفیت بالای آن شرکت و یا شرکت های مشابه نباشد ممکن است مشکلات عدیده برای کسانی که از این کیسه های ادرار استفاده می کنند به وجود بیاورد. تولید این اقلام در ایران و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس وجود ندارد و تنها در کشورهای اروپایی و امریکایی به صورت محدود تولید می شود چرا که بازار محدودی دارد و برای افراد معلول و قطع نخاعی استفاده می شود.

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل افزود: ما با شرکت های دانش بنیان و مجموعه هایی که علاقمند هستند در این زمینه ها کار کنند، مذاکره کردیم، سفارش دادیم و آنها در حال تلاش هستند تا محصولات با کیفیت قابل رقابت با مشابه خارجی تولید کنند. تا زمانی که این موضوع به صورت دایمی انجام نشود مجبور هستیم این کالاها را وارد کنیم.

سخنگوی بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار کرد: برخی اقلام دارویی وجود دارد که به دلیل مزمن و طولانی شدن فرایند درد در جانبازان قطع عضو، اعصاب و روان، شیمیایی و تنفسی، نیاز به داروهای خاص پیدا می کنند. به عنوان مثال در دوره هایی همچون زمان جنگ تحمیلی که امکانات لازم وجود نداشت و تعدادی از جانبازان ما برای درمان به خارج اعزام می شدند، به برخی از این داروها که حدود 25 قلم دارو است، نیاز دایمی پیدا کردند. برای تامین این داروها هم از طریق واردات محدود و هم سفارش به شرکت های دانش بنیان و شرکت های دارویی که بتوانند تولید کنند، اقدام شد.

زارع نژاد با بیان اینکه همین موضوع در مورد ویلچر نیز مصداق دارد، گفت: در مورد ویلچر این طور نیست که در تمامی موارد متکی به خارج باشیم و ما به جز ویلچر خاص جانبازان نخاعی، نیازهای دیگر را از داخل کشور تهیه می کنیم. در اسفندماه سال گذشته برای تامین 2 هزار ویلچر مناقصه برگزار و تامین کننده مشخص شد. هم اکنون در حال خرید حدود 2 هزار ویلچر هستیم. تشک مواج و اندام مصنوعی هم در داخل کشور تامین می شود ولی برای بعضی جانبازان نخاعی و گردنی، نخاعی با زمین گیری بالا چاره ای نیست و مانند یکسری اجناس خاص، لازم است ویلچر خاص وارد شود. مثل ویلچر تمام اتوماتیک که دو سه شرکت خاص مثل اتوبوک آلمان، تامین کننده این ویلچر بودند. این ها شرکت هایی بودند که تولیداتشان در گذشته و در این سی و چند ساله برای جانبازان نخاعی استفاده شده است. چندی قبل توانستیم برای جانبازان دو پا قطع تعداد 640 ویلچر اتوبوک که دو سال به دلیل قانون منع واردات کالای مشابه داخلی در گمرک مانده بود، آزاد کنیم و در حال حاضر در حال تحویل به جانبازان عزیز هستیم.

سخنگوی بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد بودجه واردات داروی مورد نیاز جانبازان، ادامه داد: حدود 2 هزار و 600 میلیارد تومان بودجه مورد نیاز اقلام مجوز گرفته از وزارت صمت و وزارت بهداشت است که معادل ارزی آن را از دولت درخواست کرده بودیم و با تلاش دکتر قاضی زاده هاشمی و با عنایت رییس جمهور باعث شد که ارز ترجیحی به اینها تعلق گیرد. ارز ترجیحی معادل 2 هزار و 600 میلیارد تومان یا 2 و نیم همت است که با توجه به قیمت ارز ترجیحی نسبت به ارز آزاد باعث می گردد دست ما بازتر باشد و کالای بیشتر، بهتر و با کیفیت تری وارد کنیم.

وی با اشاره به اقدامات مهمی که در دوره ریاست دکتر قاضی زاده هاشمی در بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شده است، اظهار داشت: این اقدامات بی سابقه بوده که باعث می شود در چند ماه آینده از این کمبودهایی که در گذشته تجربه شد و برخی مواقع باعث ناراحتی جانبازان شد، جلوگیری شود. ما در بنیاد حضور داریم تا به جانبازان و خانواده شهدا و ایثارگران خدمت کنیم. امیدواریم این کمبودها در آینده اتفاق نیفتد. البته تاکید می کنم در بسیاری موارد از جمله تخت بیمارستانی که در منزل استفاده می شود، تشک عادی و مواج، اندام مصنوعی شامل انواع اندام دست، پا، مفصل و پروتزهای مختلف در بدن، همه از نوع داخلی استفاده می شود، اما در موارد ویژه که لازم است نوع خارجی اقلام پزشکی استفاده شود مجوز واردات آن داده شد، تا مشکل ایثارگران عزیز برطرف شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختصاص ارز ترجیحی برای واردات تجهیزات پزشکی جانبازان – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختصاص ارز ترجیحی برای واردات تجهیزات پزشکی جانبازان – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.