اختلال یادگیری کودکان استثنایی

اما اگر یک حوزه خاص از یادگیری به طور مداوم برای کودک مشکل ساز باشد، ممکن است نشان دهنده یک اختلال یادگیری باشد. آیا فرزند شما، با مدرسه مشکل دارد و از خواندن با صدای بلند، نوشتن یک متن یا پرداختن به ریاضیات می ترسد؟ همه این ها می تواند نشانه هایی از ناتوانی یادگیری باشد. برای درک بهتر این مشکل، با ما همراه باشید تا به طور کامل با بیماری اختلال یادگیری و و روش های درمان آن آشنا شوید. همچنین شما می توانید در این رابطه با در دکترتو مشورت کنید. در دکترتو امکان مشاوره حضوری، تلفنی و انلاین با بهترین روانشناسان کشور برای شما فراهم شده است.  به گفته سایت ناتوانی یادگیری، یک بیماری عصبی است که بر توانایی مغز برای ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات تاثیر می گذارد. کودک مبتلا به ناتوانی یادگیری در خواندن، نوشتن، صحبت کردن، گوش دادن، درک مفاهیم ریاضی و درک عمومی مشکل دارد.

اختلال یادگیری کودکان استثنایی

به طور کلی تعریف دقیق اختلال یادگیری به این شرح است :” ناتوانی یادگیری به معنای اختلال در یک یا چند فرآیند روانشناختی اساسی است که در درک یا استفاده از زبان، گفتار یا نوشتار دخیل بوده و ممکن است خود را در توانایی گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، املا یا انجام محاسبات ریاضی نشان دهد.” عوامل روانی مانند آسیب های روانی در سال های اول کودکی، عوامل محیطی مانند آلودگی های زیست محیطی و وراثت در ناتوانی یادگیری نقش دارند. خرید لباس مرد عنکبوتی می تواند در ایجاد ثروت بلندمدت کمک کند . در این بخش سعی داریم تا به طور جزیی تر در مورد انواع اختلال LD صحبت کنیم. این موضوع سبب بروز مشکل در یادگیری اطلاعات و مهارت های جدید در افراد مبتلا به این بیماری می شود.

اختلال در خواندن که با نارساخوانی نیز شناخته می شود، از مهم ترین انواع اختلالات یادگیری است. مشکلات اساسی خواندن زمانی رخ می دهد که درک رابطه بین صداها، حروف و کلمات مشکل باشد. علایم مشکل در خواندن شامل مواردی مانند تشخیص حروف و کلمات، درک کلمات و ایده ها، سرعت خواندن و روان خوانی و مهارت های عمومی واژگان است. اکثر افراد مبتلا به LD (حدود 85%) دارای ناتوانی خواندن یا نارساخوانی هستند. اصطلاحی است که به طیف وسیعی از مشکلات ریاضی از جمله ضعف در درک معنای اعداد و دشواری در به کارگیری اصول ریاضی برای حل مسایل اشاره دارد. اختلال ریاضی در کودکان معمولا دیر تشخیص داده می شود. اختلال در نوشتن یا دیسگرافی نوعی ناتوانی یادگیری است که بر توانایی نوشتن تاثیر می گذارد.

این اختلال می تواند خود را به صورت مشکلات املایی، دست خط ضعیف و مشکل در قرار دادن افکار روی کاغذ نشان دهد. اختلال حرکتی از دیگر انواع اختلالات یادگیری است که به مشکلات حرکتی و هماهنگی اشاره دارد. علایمی که نشان می دهد کودک شما ناتوانی در هماهنگی حرکتی دارد شامل مشکلاتی در توانایی های فیزیکی است که نیاز به هماهنگی دست و چشم دارد. مانند: بستن دکمه های پیراهن. چشم ها و گوش ها ابزار اصلی رساندن اطلاعات به مغز هستند. اگر چشم ها یا گوش ها به درستی کار نکنند، امکان دارد یادگیری آسیب ببیند. بسیاری از کودکان دارای اختلال یادگیری در خوانش مشکل دارند، برخی از آنها در درک مفاهیم ریاضی و اعداد، برخی در نوشتن مشکل دارند. تعدادی از این کودکان هم دارای اختلالات حرکتی و هماهنگی و حتی مشکلات دیداری و شنوایی هستند.

دیس فازی وضعیتی است که بر توانایی افراد برای تولید کلمات و درک زبان گفتاری تاثیر می گذارد. دیس فازی و آفازی علل و علایم یکسانی دارند. برخی منابع نشان می دهند که آفازی شدیدتر است و شامل از دست دادن کامل توانایی های گفتار و درک است. از سوی دیگر، دیس فازی تنها شامل اختلالات زبانی است. این حالت به عنوان یکی از انواع اختلالات یادگیری در نظر گرفته می شود. البته این الفاظ برای شرایط دیگری مثل از دست دادن قدرت گفتار در زمان سکته مغزی نیز به کار برده می شوند. آیا اختلال یادگیری تنها در کودکان است یا در بزرگسالان هم دیده می شود؟ آنچه که معمولا از تعریف این بیماری برداشت می شود، این است که این اختلال تنها در کودکان وجود دارد. اما باید عنوان کنیم که امکان دارد اختلال یادگیری در بزرگسالان نیز وجود داشته باشد.

برای مثال، یک بزرگسال ممکن است ناتوانی جدی در خواندن داشته باشد، در حالی که دیگری در خواندن خوب عمل می کند، اما قادر به انتقال افکار به صورت نوشتاری نیست یا در ریاضیات مشکل دارد. برخی از افراد مبتلا به اختلال LD در کنترل خود، درک مناسب موقعیت های اجتماعی و کنار آمدن با افراد دیگر مشکل خواهند داشت. تنها با دانستن این که اختلال یادگیری چیست و شناخت علایم و نشانه های آن، نمی توان این مشکل را در کودکان یا بزرگسالان تشخیص داد. تشخیص اصلی باید توسط یا انجام شود. یک اختلال LD خاص از طریق بررسی بالینی تاریخچه رشدی، پزشکی، آموزشی و خانوادگی فرد، گزارش های نمرات آزمون و مشاهدات معلم و پاسخ به مداخلات تحصیلی تشخیص داده می شود. همه این عوامل در زمان تشخیص باید به خوبی مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان نظر نهایی را عنوان کرد.

چگونه بفهمیم فرزندمان دچار اختلال یادگیری است؟ اختلالات یادگیری با انجام(یا IQ) و یک تست استاندارد شده (خواندن، نوشتن، حساب) قابل تشخیص است. اکثر کودکانی که دارای ناتوانی یادگیری هستند، هوش طبیعی یا بالاتر از حد طبیعی دارند، اما این پتانسیل را به طور کامل در آزمون های پیشرفت نشان نمی دهند. اگر فکر می کنید فرزندتان علایم اختلال یادگیری را دارید، بهتر است برای بررسی بیشتر به روانشناس مراجعه کنید.  برای موفقیت در خرید لباس ونوم بچه گانه ، تحقیق و برنامه ریزی حیاتی است . پیش از شروع کار مربیان آموزش دیده، یک ارزیابی آموزشی تشخیصی برای ارزیابی پتانسیل تحصیلی و فکری و سطح عملکرد تحصیلی کودک انجام می دهند. امکان دارد متخصصانی مانند کاردرمانگر، گفتار درمانگر و زبان درمانگر نیز درگیر باشند.

علاوه بر این برخی از داروها با افزایش توجه و تمرکز در کمک به یادگیری کودک موثراند. آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است؟ این بیماری هیچ درمان قطعی ندارد، اما مداخله زودهنگام می تواند اثرات آن را کاهش دهد. افراد مبتلا به ناتوانی های یادگیری می توانند راه هایی برای مقابله با ناتوانی های خود را امتحان کنند. در دکترتو می تواند با ایجاد نقاط قوت کودک و یافتن راه هایی برای جبران ضعف ها، به یادگیری مهارت های او کمک کند. این مداخلات بسته به ماهیت و میزان ناتوانی متفاوت است. خوشبختانه راهکارهایی برای کمک به درمان این بیماری در کودکان وجود دارد. کافیست تا با آن آشنا باشید و سپس نکات لازم در آموزش به این کودکان را فرا بگیرید.

  • از تکنیک تکه تکه کردن استفاده کنید: معلمان می توانند با تقسیم کردن درس ها به تکه های کوچک به دانش آموزان در فرآیند یادگیری کمک کنند.
  • سازماندهی اطلاعات به صورت بصری: بسیاری از دانش آموزان با ناتوانی یادگیری، اطلاعات را به صورت دیداری پردازش می کنند. معلمان و والدین می توانند از این مهارت ها برای درک دروس استفاده کنند.
  • شخصی سازی درس و آموزش آنلاین: معلمان باید آموزش فردی و آنلاین را برای این کودکان در دستور کار قرار دهند.

درمان اختلال یادگیری در بزرگسالان : در مورد بزرگسالان نیز درمان قطعی برای اختلالات یادگیری وجود ندارد. استراتژی های معمولی که ممکن است به بزرگسالان مبتلا به LD کمک کند، شامل مواردی مانند:

  • خواندن با صدای بلند
  • گوش دادن به متون صوتی
  • کدگذاری رنگی
  • استفاده از سازمان دهنده های گرافیکی مثل نمودارها و غیره.

تحقیقات نشان داده است که برخی از داروهای ضد روان پریشی، بنزودیازپین ها و داروهای ضد افسردگی می توانند در درمان اختلال یادگیری موثر باشند. نکته قابل توجه این است که این داروها برای همه بیماران مناسب نیستند و امکان دارد عوارضی را برای آنها در پیش داشته باشد. برخی از بیماران با مشکلات یادگیری شدید در زمان مصرف این داروها میزان بالایی از رفتارهای چالش برانگیز مانند اعمال پرخاشگرانه یا آسیب رساندن به خود را نشان می دهند. در این مواقع یا متخصص مغز و اعصاب تشخیص می دهد که چه نوع دارویی باید برای فرد مبتلا به این بیماری تجویز شود. دکتر مغز و اعصاب، روانپزشک و روانشناس همگی می توانند در تشخیص علت اختلال یادگیری و درمان آن به فرزند شما کمک کنند. راه پرورش مهارت های اجتماعی و عاطفی در افراد مبتلا به ناتوانی یادگیری چیست؟

آنها می دانند که بدون ناتوانی در یادگیری، برخی از موقعیت های چالش برانگیز که مرتباً با آن ها مواجه هستند، وجود نداشتند. در این لحظات، داشتن ثبات عاطفی و مهارت های مقابله ای مناسب برای کمک به آنها برای گذر از این احساسات بسیار مهم است. پرورش مهارت های عاطفی و اجتماعی به افراد این توانایی را می دهد که مشکلاتی که با آن مواجه می شوند را حل کنند و به اهداف خود ادامه دهند. این کار جز با کمک گرفتن از یک میسر نخواهد بود. اگر ناتوانی یادگیری به موقع یا به درستی تشخیص داده نشود و به طور موثر درمان نشود، می تواند مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد. این مشکلات بر روان کودک تاثیر می گذارند و نشانه هایی از غم و اندوه و ناامیدی را در او به وجود می آورند. عدم شناخت مشکل می تواند باعث سوء تفاهم، افزایش استرس، یا سرزنش دیگران شود.

مطالعات نشان می دهد 30 تا 50 درصد از کودکانی که والدین کودکان مبتلا به این اختلال به دنبال درمان عاطفی کودک هستند. توسعه بازار لباس مرد عنکبوتی سیاه با توجه به نیازهای متغیر مشتریان و تغییرات جدید در روندهای مد، مورد توجه تولیدکنندگان و بازاریابان قرار گرفته است . علل ژنتیکی ناتوانی یادگیری بسیار گسترده هستند و شامل ناهنجاری های کروموزومی، انواع تعداد کپی، تک ژن، میتوکندری و غیره است. با این وجود عوامل دیگر از قبیل مصرف مواد مخدر یا الکل در دوران بارداری، ضربه های فیزیکی، رشد ضعیف رحم، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس یا طولانی مدت می تواند احتمال ابتلا را در کودکان تقویت کند. این که کودکان مبتلا به اختلال یادگیری از نظر هوشی نسبت به سایرین در سطح پایین تری قرار دارند، به هیچ عنوان درست نیست.

اکثر این کودکان دارای هوش بالا یا متوسط هستند. آنها تنها در برخی از مهارت ها دچار مشکل اند. به عنوان مثال، یک کودک ممکن است در آزمون هوشی کامل، 112 امتیاز بگیرد، اما نمره ریاضی او 9 باشد. در بسیاری از موارد اختلال یادگیری ارثی و ژنتیکی است، اما مشکلات بارداری و زایمان هم می تواند روی آن تاثیر بگذارد. این کودمان الزاما کم هوش نیستند و حتی می توانند باهوش باشند. اگر به خوبی مفهوم اختلال یادگیری را متوجه شده باشید، می دانید که این دو شبیه هم نیستند. ناتوانی یا عقب ماندگی ذهنی به معنای IQ پایین تر از حد متوسط و فقدان مهارت های مورد نیاز برای زندگی روزمره است. اما اختلال LD به ضعف در برخی از مهارت های تحصیلی اشاره دارد. خواندن، نوشتن و ریاضی موارد اصلی هستند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

پس از این که دریافتید اختلال یادگیری چیست و چه نشانه هایی دارد، می توانید برای تشخیص قطعی با یک متخصص صحبت کنید. ناتوانی های یادگیری و چالش های تحصیلی همراه با آن، سبب بروز عزت نفس پایین، گوشه گیری و مشکلات رفتاری در کودک می شود. شما می توانید با ایجاد یک سیستم حمایتی قوی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به این بیماری و کمک به آنها در یادگیری بیان خواسته های خود با این موارد مقابله کنید. شما می توانید از طریق دکترتو با ، و کاردرمانگر برای شروع درمان اختلال LD در تماس باشید، از آنها نوبت بگیرید یا به صورت تلفنی و آنلاین با آنها مشورت کنید. بسیاری از افرادی که درک درستی از مفاهیم ناتوانی ذهنی و ناتوانی یادگیری ندارند، ممکن است به اشتباه این دو را به جای هم به کار ببرند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختلال یادگیری کودکان استثنایی" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختلال یادگیری کودکان استثنایی"، کلیک کنید.