استراحت درست در ایام امتحانات چه طور باید باشد؟

استراحت درست در ایام امتحانات چه طور باید باشد؟

بررسی ها در مورد اهمیت خواب شب قبل امتحان حاکی از آن است که خوب خوابیدن قبل از امتحان می تواند تا 50 درصد قدرت به خاطر آوردن اطلاعات را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری ویکی بلاگ، اگر شما هم جز کسانی هستید که شب های امتحان تا دیر وقت بیدار می مانید و درس می خوانید باید بدانید که فقط بیدار ماندن نیست که ممکن است روی نتیجه امتحان شما تاثیر گذار باشد! عوامل زیاد دیگری هم در این مساله نقش دارند. یکی از مهمترین مباحث مربوط در این زمینه، تغذیه و رژیم غذایی و همچنین استراحت در فصل امتحانات است.

فرقی نمی کند که برای نوشتن پایان نامه تان تلاش می کنید یا مشغول امتحانات مدرسه هستید؛ به هرحال برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید باید به تغذیه و برنامه غذایی تان واستراحت بدن اهمیت ویژه ای بدهید.

بررسی ها در مورد اهمیت خواب شب قبل امتحان حاکی از آن است که خوب خوابیدن قبل از امتحان می تواند تا 50 درصد قدرت به خاطر آوردن اطلاعات را افزایش دهد. کارشناسان توصیه می کنند که دانش آموزان به هیچ عنوان در فصل امتحانات تا صبح برای درس خواندن بیدار نمانند و حتماً به مغز خود استراحت دهند. بهتر است دانش آموزان در شب های امتحان به جای بیدار ماندن در شب، صبح ها زودتر از خواب بیدار شود. به علاوه این سوال در ذهن خیلی از دانش آموزان وجود دارد که با چند بار خواندن حفظ شویم یا به خاطر سپردن یک موضوع چقدر نیاز به تکرار دارد. در این مورد باید بدانید هر چقدر تمرکز و هوشیاری شما بیشتر باشد، قطعاً راحت تر می توانید دروس را به خاطر بسپارید.

خوابیدن موجب انتقال اطلاعات ذهنی به حافظه بلند مدت می شود. در واقع خواب خوب موجب می شود اطلاعات بهتر در ذهن ثبت شود. اهمیت خواب کافی برای دانش آموزان آن قدر زیاد است که می تواند روی سلامت جسم آن ها را نیز تاثیر بگذارید. خوابیدن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بروز بیماری در افراد می شود. تحقیقات نشان می دهد تنها 2 ساعت کمبود خواب در 24 شب می تواند موجب کاهش به سزایی در حافظه کوتاه مدت و تمرکز افراد شود.

جدا از تاثیر خواب بر حافظه انسان باید بدانید که خواب می تواند روی بروز بیماری های مختلف نیز تاثیر بگذارد. کمبود خواب می تواند به مرور موجب ایجاد بیماری های قلب، دیابت، آرتریت و پیری زودرس شود. طبق مطالعات انجام شده خوابیدن کمتر از 6 ساعت در شبانه روز موجب افزایش ریسک ابتلا به فشار خون و التهاب در بدن می شود.

از دیگر فواید خواب مناسب در دوران نوجوانی می توان به ترمیم سلول های عصبی و حفظ عملکرد دستگاه عصبی اشاره کرد. از طرف دیگر خوابیدن موجب افزایش تعداد سلول های مغز می شود و این موضوع به طور مستقیم بر قدرت حافظه و یادگیری موثر است.

ساعت خواب مناسب برای کنکوری ها و دانش آموزان موجب بهبود قدرت استدلال و تفکر می شود. افرادی که خواب کافی دارند معمولاً راحت تر می توانند در مواقع پیچیده با مشکلات مواجه شوند و قدرت استدلال و تصمیم گیری بهتری دارند.

از مهم ترین اثرات محرومیت از خواب می توان به کاهش انرژی و افزایش میزان اضطراب و استرس اشاره کرد. معمولاً دانش آموزانی که خواب شب امتحان آن ها کمتر از میزان عادی است، راحت تر دچار استرس می شوند و از طرفی انرژی پایین تری در طول روز دارند. جالب است بدانید که خواب حتی بر متابولیسم و سوخت و ساز بدن تاثیر دارد و کم خوابی می تواند سبب بروز چاقی در دانش آموزان شود.

برای خواب راحت چه مواردی رارعایت کنیم؟

  • برای خوابیدن خودتان زمان مشخصی را تعیین کنید و هر شب راس همان ساعت به رختخواب بروید.
  • نهایتا تا ساعت 7 تا 8 شب شام بخورید و قبل از خواب یک میان وعده کوچک میل کنید تا راحت تر به خواب بروید.
  • قبل از خواب غذاهای حاوی تریپتوفان مثل موز، شیر و گردو استفاده کنید. این غذاها موجب تولید ملاتونین در بدن و خوابی راحت تر می شوند.
  • برای بهبود خواب شب امتحان به هیچ عنوان نوشیدنی های کافیین دار نخورید.
  • برای درس خواندن مکان مجزایی از اتاق خواب در نظر بگیرید.
  • از گوشی هوشمند در رختخواب استفاده نکنید.
  • قبل از خواب استرس ها و فکرهای مختلف را دور بریزید و با آرامش بخوابید.
  • در طول روز از چرت زدن اجتناب کنید

بهترین ساعت برای استراحت دادن به مغز چه زمانی است؟

به طور کلی هر فرد بزرگسال در طول روز به 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارد. معمولاً بهترین ساعت خواب مناسب برای کنکوری ها و دانش آموزان بین 8 تا 10 ساعت است. دانشجویان نیز در طول شبانه روز به 7 تا 10 ساعت خواب نیاز دارند. ساعت خواب به خصوص برای کودکان و نوجوانان که در سن رشد هستند، اهمیت زیادی دارد و کم خوابی می تواند روی تمرکز، خلق و خو و حتی احساسات آن ها تاثیر بگذارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استراحت درست در ایام امتحانات چه طور باید باشد؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استراحت درست در ایام امتحانات چه طور باید باشد؟"، کلیک کنید.