اسراییل در جنوب لبنان دنبال چیست؟

اسراییل در جنوب لبنان دنبال چیست؟

افزایش قابل توجه حملات ممکن است نشان دهنده این باشد که اسراییل در حال تشدید کارزار به زعم خود پاکسازی جنوب است تا آنجا را برای لبنانی ها غیر قابل سکونت سازد.

به گزارش ویکی بلاگ، فرارو نوشت: حملات اسراییل به جنوب لبنان در روزهای اخیر تشدید شده و روز چهارشنبه به اوج خود رسید روزی که هر دو طرف تلفاتی را به یکدیگر وارد ساختند. صبح چهارشنبه در جریان حمله راکتی حزب الله به پایگاهی در صفد یک سرباز اسراییلی کشته و هشت نفر زخمی شدند. اسراییل با یک دور حملات به روستاهای جنوب لبنان از جمله اقلیم التفاح، عدشیت الشقیف و لبونه پاسخ داد. این حملات جدید نیستند، اما تشدید آن به دنبال تلاش های دیپلمات های بین المللی به منظور پایان دادن به درگیری در سراسر مرز لبنان و اسراییل صورت می گیرد. رژیم اسراییل از 8 اکتبر که حزب الله در همبستگی با حماس حملات خود را به اسراییل آغاز کرد به بخش زیادی از مرز 120 کیلومتری که به خط آبی نیز معروف است از طریق هوایی و هم چنین توپخانه ای حمله کرده است. بیش از 240 نفر از جمله حداقل 22 غیرنظامی در جریان آن حملات جان شان را از دست داده اند. قاسم قصیر مفسر لبنانی نزدیک به حزب الله به الجزیره می گوید: اسراییل علاوه بر هدف قرار دادن رزمندگان حزب الله، غیرنظامیان، اصحاب رسانه و روستاها را نیز هدف قرار می دهد. اسراییل قصد دارد جنوب لبنان را از غیر نظامیان خالی کند.

جنایات جنگی علیه مردم جنوب لبنان

به گزارش فرارو، تحلیلگران به الجزیره می گویند سابقه رفتار اسراییل در درگیری ها نشان دهنده تلاش آن رژیم برای غیرقابل سکونت ساختن جنوب لبنان برای غیرنظامیان به منظور ایجاد یک منطقه حایل امنیتی است. سازمان های حقوق بشر می گویند که این حملات علیه غیرنظامیان مصداق جنایت حنگی هستند.

رمزی کیس عضو سازمان دیده بان حقوق بشر مستقر در بیروت می گوید: طبق گزارش ها طی هفته گذشته غیرنظامیان در لبنان در حداقل چهار حمله جداگانه اسراییل در جنوب لبنان کشته شده اند. این به دنبال گزارش های چندین سازمان حقوق بشری است که نشان می دهد اسراییل حملات غیر قانونی را در لبنان انجام داده از جمله از طریق حملات ظاهرا بدون تفکیک قایل شدن بین نظامیان و غیر نظامیان و به صورت عمدی علیه غیر نظامیان که به جنایات جنگی تبدیل می شود.

حمله توپخانه ای اسراییل به حوله یک روستای لبنانی در مرز در روز شنبه پس از اصابت گلوله ها در نزدیکی یک مسجد یک افسر امنیتی لبنان و یک کارگر غیرنظامی نانوایی را از پای در آورد و تعدادی دیگر از جمله کودکان را مجروح ساخت. یک منبع آگاه گفته که آن حملات با شلیک پهپادی برای مورد آزار و اذیت یا کشتن اولین پاسخ دهندگان انجام شد.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت از هشتم اکتبر تاکنون بیش از 87 هزار نفر از جنوب لبنان آواره شده اند. آنانی که مانده اند افراد مسن یا افرادی فقیرتر از آن هستند که توانایی پرداخت اجاره بها در مناطق دیگر را داشته باشند. آنان که می توانند در 18 پناهگاه لبنان برای افراد آواره باقی بمانند به آن مناطق رفته اند و سایرین با دوستان و خانواده خود زندگی شان را سپری می کنند. یک مرد 53 ساله اهل شهر جنوبی خیام که خواسته نام اش فاش نشود با توصیف صدای بی وقفه پهپادهای جاسوسی و جنگنده های اسراییلی به الجزیره می گوید: برخی روزها شدت بمباران بسیار قوی است بنابراین من نمی توانم به خانه بازگردم.

چگونه یک منطقه حایل ایجاد می شود

ندیم حوری رییس سابق دفتر دیده بان حقوق بشر در بیروت و مدیر اجرایی فعلی ابتکار عمل اصلاحات عربی در پاریس می گوید: زمانی که به سمت جنوب رانندگی می کنید بسیار شگفت انگیز است. در طرف لبنانی زمین کاملا بایر است در حالی که در طرف اسراییلی نشین آنان تا آخرین اینچ قبل از مرز را به کشت محصول پرداخته اند. اسراییلی ها کاشت محصول برای لبنانی ها را تقریبا ناممکن ساخته اند.

اسراییل در سال 1982 به لبنان حمله کرد و غرب بیروت را محاصره نمود سپس آن کشور را از سال 1985 تا 2000 اشغال کرده بود. در سال 2006 میلادی حزب الله و اسراییل در یک درگیری یک ماهه با یکدیگر روبرو شدند. خسارت به زیرساخت های لبنان در سال 2006 میلادی بیش از 3.5 میلیارد دلار بود، زیرا اسراییل دکترین ضاحیه را به کار گرفت که هدف آن تحت فشار قرار دادن مخالفان خود از طریق تسطیح زیرساخت های غیر نظامی بود. براساس گزارش دیده بان حقوق بشردر سپتامبر 2007 میلادی با عنوان چرا آنان کشته شدند: تلفات غیر نظامی در لبنان در طول جنگ 2006 میلادی اسراییل بمباران گسترده جنوب لبنان را انجام داد به نحوی که بین اهداف نظامی و غیر نظامیان تبعیض قایل نشد. در ادامه آن گزارش آمده است: مهمات خوشه ای ارتش اسراییل بخش های وسیعی از جنوب لبنان را مورد اصابت قرار داد به ویژه در سه روز آخر درگیری که هر دو طرف می دانستند که حل و فصل قریب الوقوع است.

حوری که نویسنده آن گزارش بود می گوید الگوهای خاصی در جریان درگیری های سال 2006 پدیدار شد که نشان می دهد اسراییل چگونه امروز به جنوب لبنان نزدیک می شود. او می گوید: در آن زمان همه می دانستند که جنگ تمام شده است. اسراییلی ها جنوب لبنان را پر از زباله کردند تا از بازگشت زندگی عادی به جنوب جلوگیری کنند.

حوری می گوید: اسراییلی ها ساختمان هایی را که می دانستند خالی هستند را بمباران می کنند فقط به این بهانه که اعضای حزب الله در آنجا زندگی می کنند. این در حالیست که اسراییلی ها به خوبی می دانند که با آغاز جنگ این جنگجویان دیگر در آنجا زندگی نمی کنند، اما از آن به عنوان بهانه ای برای بمباران کل ساختمان استفاده می کنند.

چرا خانه هایی را هدف قرار می دهند که هیچ کس داخل آن نیست؟

برخی از آسیب ها در جنوب لبنان مانند اقتصاد ویران شده، اثرات بلند مدتی خواهد داشت. بسیاری از خانواده ها برای محافظت از فرزندان خود در برابر آسیب های جسمی و روحی ناشی از انفجارها مناطق جنوبی لبنان را ترک کرده اند. برخی از افرادی که در جوامع محلی باقی مانده اند نگران هستند که برخی از آنان که مناطق محل سکونت شان ترک کرده اند هرگز به جنوب باز نگردند.

به گفته عفو بین الملل اسراییل از مهمات فسفر سفید در جنوب لبنان استفاده کرده که نقض قوانین بشر دوستانه بین المللی است، زیرا این مهمات می تواند باعث بروز آسیب های تنفسی، نارسایی اندام ها و سایر صدمات وحشتناک و تغییر دهنده زندگی از جمله سوختگی هایی شود که درمان آن بسیار دشوار است و اثر آن صرفا با آب برطرف نمی شود. فسفر هم چنین به محصولات زراعی آسیب می رساند و درختان را از بین می برد. جنوب لبنان غنی از زیتون است و دو بخش جنوبی لبنان بیش از یک سوم روغن زیتون کل آن کشور را تامین می کند. با این وجود، فصل کنونی برداشت زیتون توسط جنگ ویران شده است و برخی از کشاورزان در حال برداشت در شب برای جلوگیری از مواجهه با بمباران اسراییل هستند در حالی که برخی دیگر به طور کامل آنجا را ترک کرده اند. بسیاری از افراد باقی مانده نیز به فکر مهاجرت هستند. حوری می گوید: اسراییل می خواهد آن ناحیه تبدیل به منطقه حایل شود منطقه ای حایل نه صرفا برای عقب راندن جنگجویان بلکه برای عقب راندن مردم غیر نظامی. هدف اسراییل غیر قابل سکونت کردن و غیر قابل کشت ساختن آن مناطق است.

با افزایش حملات غیرنظامیان جنوب لبنان به این فکر می افتند که آیا خانه یا خانواده آنان ممکن است هدف بعدی حملات اسراییل باشند. یک مرد 53 اهل خیام که به عنوان راننده کار می کند، اما برای گذران زندگی نیاز به حمایت بیش تر از سوی فرزندان اش دارد می گوید اسراییلی ها اخیرا محل سکونت او را بمباران کردند. او می افزاید: این یک منطقه غیرنظامی است. همه به غیر از برخی افراد مسن یا افرادی که پولی برای اجاره در جای دیگر ندارند از اینجا رفته اند. اسراییلی ها ساختمان های غیر نظامی را ویران می کنند.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسراییل در جنوب لبنان دنبال چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسراییل در جنوب لبنان دنبال چیست؟"، کلیک کنید.