افتتاح 17هزار تخت بیمارستانی و 2700 پروژه بهداشتی در دولت شهید جمهور

افتتاح 17هزار تخت بیمارستانی و 2700 پروژه بهداشتی در دولت شهید جمهور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در دولت شهید جمهور 17 هزار تخت بیمارستانی به مردم تقدیم شد، گفت: بیمه پایه رایگان سلامت برای پنج دهک اول جامعه نیز کار بزرگ دولت شهید رییسی بود.

به گزارش ویکی بلاگ، دکتر بهرام عین اللهی – وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در شروع دولت سیزدهم و در سال 1400 شرایط بسیار وحشتناکی داشتیم، روزانه 700 نفر قربانی کرونا می شدند و چند 10 هزار نفر در روز بیمار می شدند ولی شهید رییسی به عنوان رییس جمهوری که به حوزه سلامت اعتقاد راسخی داشت عملکرد خوبی به یادگار گذاشت. معتقدم ایشان باید به عنوان یک رییس جمهور نمونه در سطح جهان معرفی شود.

تماس شخص شهید رییسی با رییس جمهور چین و سیل واکسن کرونا به ایران

وزیر بهداشت با بیان اینکه نخستین خواسته رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیات دولت این بود که مسیله کرونا کنترل شود و این مهمترین ماموریت من در وزارت بهداشت هم بود، گفت: مهار کرونا با واکسیناسیون محقق می شد ولی تا شروع دولت سیزدهم، فقط 18 میلیون دُز واکسن تزریق شده بود که آن هم برای کادر درمان و سالمندان بود؛ در آن دوره، روزانه 70 هزار دُز واکسن تزریق می شد اما شهید رییسی شخصا وارد میدان شدند و با رییس جمهور چین تماس گرفتند تا شاهد واردات گسترده واکسن باشیم.

عین اللهی ادامه داد: سیل ورود واکسن به کشور بعد از این مسیله صورت گرفت و حتی برخی می پرسیدند چگونه این همه واکسن باید تزریق شود؟ ما از تجربه دوره دفاع مقدس و حضور مردم استفاده کردیم و به رکورد تزریق روزانه یک میلیون و 600 هزار دُز واکسن رسیدیم.

عین اللهی با بیان اینکه تا آذرماه 1400 میزان واکسیناسیون به حد قابل قبولی رسید، خاطرنشان کرد: تا آن زمان، 122 هزار نفر در ایران بر اثر کرونا فوت کرده بودند از آن زمان تا امروز، حدود 22 هزار نفر جان خود را از دست دادند. ستاد ملی کرونا به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده بود و شهید رییسی شخصا فرماندهی این ستاد را بر عهده داشت.

احیاء شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به همت شهید رییسی

وی ادامه داد: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تا پیش از دولت شهید رییسی، تقریبا تعطیل بود ولی شهید رییسی شخصا در سه جلسه این شورا شرکت و دستورات خوبی را هم در حوزه های گوناگون مختلف از جمله ایمنی غذا صادر کرد.

بیمه پایه رایگان سلامت برای 5 دهک اول جامعه

عین اللهی گفت: یکی از مهمترین اولویت های شهید رییسی، توجه ایشان به حوزه سلامت در مناطق محروم بود به همین دلیل بحث بیمه همگانی را در دستور کار قرار داد؛ به این ترتیب پنج دهک پایین جامعه زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند. یکی دیگر از خدمات مهم این دولت، رایگان شدن درمان کودکان زیر هفت سال است، این مسیله به خصوص برای نسل فردا و آینده کشور اهمیت دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در دولت سیزدهم، عمل جراحی تمام کودکانی که نیاز به کاشت حلزون شنوایی داشتند به صورت رایگان انجام شد، گفت: این عمل حدود یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد و این دستور شخص شهید رییسی بود. خوشبختانه صف انتظار کاشت حلزون شنوایی در کشور نیز صفر شد.

عین اللهی تصریح کرد: در این مدت صندوق بیماران خاص و صعب العلاج هم تشکیل شده که در سال نخست با 5 هزار میلیارد تومان شروع به کار کرد و بودجه آن در سال جاری به 12 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بحث جوانی جمعیت، قانونی مترقی توسط مجلس به تصویب رسید که آخرین سخنرانی و برنامه شهید رییسی در سالن اجلاس سران، در مورد اهمیت جوانی جمعیت بود که نشان دهنده اهمیت بالای مسیله برای شهید جمهور بود. از سوی دیگر درمان ناباروری در مراکز دولتی تا 90 و مراکز خصوصی تا 70 درصد در دولت سیزدهم تحت پوشش قرار گرفت که در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت است.

عین اللهی با اشاره به تاکید ویژه رییس جمهور شهید بر ضرورت مشورت گرفتن از متخصصان و صاحب نظران، تاکید کرد: گاهی افرادی خارج از حوزه تخصصی یک وزارتخانه، منتقد امور هستند، در عین حال شهید رییسی انسانی تحول گرا بود و همین مسیله توسط برخی به نقد کشیده می شد. یکی از مسایل مهم که او بر آن تاکید داشت، سلامت پیشگیری محور به جای درمان محور بود به همین دلیل برنامه ملی سلامت خانواده را در دستور کار قرار دادیم که با اجرای این برنامه، هر ایرانی با کد ملی، دارای پرونده الکترونیک و مراقب سلامت می شود.

وی تصریح کرد: هر کار تحول گرایی با نقدهای جدی مواجه می شود که باید دید کدام نقد درست و کدام نادرست است، شهید رییسی اهل بحث و تبادل نظر بود و به حرف منتقدان کاملا توجه می کرد و برای این کار وقت می گذاشت.

در دولت شهید جمهور 17 هزار تخت بیمارستانی به مردم تقدیم شد

بنابر اعلام وزارت بهداشت، عین اللهی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت: یکی از مهمترین تحولاتی که با پیگیری شخص شهید رییسی صورت گرفت، به اتمام رساندن پروژه های نیمه تمام است، در این مدت 17 هزار تخت بیمارستانی در اختیار مردم قرار گرفت و برخی از این بیمارستان ها مانند بیمارستان امام خمینی(ره) شهریار، سال ها و دهه ها بود که متروکه مانده بودند. در طول چهار ماه دو هزار تخت به سیستم درمانی تهران اضافه شده، رکوردی که تکرار آن بسیار دشوار است.

افتتاح 2700  پروژه بهداشتی در دولت شهید رییسی

عین اللهی افزود: 2 هزار و 700 پروژه بهداشتی در دولت سیزدهم  در سراسر کشور به بهره برداری رسید. همچنین در این مدت 25 هزار نیروی انسانی مورد نیاز وزارت بهداشت، استخدام شدند. یکی از مهمترین مسایل حوزه سلامت کشور، نیروی انسانی است و با تاکید شهید رییسی به عنوان رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، 20 درصد به ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی افزوده شد. این افزایش ظرفیت ها شامل 65 درصد افزایش در رشته هایی تخصصی، 50 درصد در رشته های فوق تخصصی و 25 درصد در رشته های فلوشیپ و تکمیلی می شود.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افتتاح 17هزار تخت بیمارستانی و 2700 پروژه بهداشتی در دولت شهید جمهور" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افتتاح 17هزار تخت بیمارستانی و 2700 پروژه بهداشتی در دولت شهید جمهور"، کلیک کنید.