امتحانات نهایی را تبدیل به بت نکنیم!

امتحانات نهایی را تبدیل به بت نکنیم!

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه نباید از امتحانات نهایی بت بسازیم، گفت: امتحانات نهایی تبدیل به عاملی برای استرس خانواده ها و دانش آموزان شده است، درحالی که آزمون نهایی آزمونی استاندارد بوده و سطح سوالات برای همه کشور متوسط است.

به گزارش ویکی بلاگ، اسفندیار نظری استاد دانشگاه و کارشناس آموزش و پرورش درخصوص امتحانات نهایی به ایسکانیوز گفت: آنچه که به عنوان سند در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شد، این بود که در پایان سال تحصیلی 1405 باید 60 درصد قبولی برمبنای سوابق تحصیلی و 40 درصد کنکور باشد که تا اینجا تصمیم خوبی است اما سوال اساسی این است که آموزش و پرورش با نهایی کردن امتحانات به دنبال چیست؟

نظری با بیان اینکه آنچه که امروز رخ داده تنها ارزش یابی کمی است، عنوان کرد: با نهایی کردن پایه دهم و یازدهم به مقوله تربیت و مهارت های اجتماعی توجه نکرده ایم. وزیر و اعضای شورا پاسخگو باشد که هدف از نهایی کردن پایه دهم و یازدهم چیست که تنها اضطراب را بیشتر کرده است؟

وی ادامه داد: پیش از این، برگزاری امتحان جامع در پایان هر دوره را داشتیم و نیازی به امتحان پایه دهم و یازدهم نبود چراکه باعث ایجاد تنش، اضطراب و نگرانی در دانش آموزان شده است. با این کار متوسطه دوم را به ارزش یابی کمی تبدیل کرده ایم و تربیت را نادیده گرفته ایم. با این کار خلاقیت را از مدارس می گیریم و در آینده اثرات آن را خواهیم دید. این تصمیم احساسی و غیرمنطقی بود که هزینه های آموزش و پرورش را هم بالا برد.

نهایی کردن سه پایه باعث شده تا اضطراب بیشتر شود

استاد دانشگاه با شاره به اینکه نهایی کردن سه پایه باعث شده تا اضطراب بیشتر شود، عنوان کرد: استرس منجر به خود کم انگاری در دانش آموز می شود و تمرکز او را می گیرد. اضطراب شب های امتحان تا مدت ها در ذهن و روح این دانش آموز باقی می ماند. استرس باعث سرگیجه، تکرر ادرار، افزایش ضربان قلب، بی حالی و بی اشتهایی می شود.

چطور استرس شب امتحان را کنترل کنیم؟

وی ادامه داد: برای پیشگیری از استرس شب امتحان، ابتدا نباید تمام یادگیری را به شب امتحان موکول کرد. یکی از گرفتاری های ما این مسیله است. شب امتحان تنها باید برای مرور درس اختصاص پیدا کند. برای گذر از این مسیله باید انرژی سازی کنیم؛ برای این کار ابتدا دانش آموز باید برنامه ریزی داشته باشد. پایبند بودن به برنامه هم استرس را کم کرده و کمک می کند که با حجم بالایی از مطالب رو به رو نشویم. مشکل بزرگ بسیاری از دانش آموزان پایبند نبودن به برنامه است.

کارشناس آموزش و پرورش درخصوص شرایط مطالعه توضیح داد: اولین شرط داشتن خواب کافی شبانه است. علاوه بر این محل مناسبی را برای مطالعه انتخاب کنید. مصرف آب و تنقلات سالم را هم فراموش نکنید.

وی اضافه کرد: تشکیل گروهی برای مطالعه هم روشی برای افزایش کیفیت مطالعه است. دانش آموزان می توانند گروه های سه نا پنج نفره تشکیل داده و باهم درس بخوانند. در این گروه مطالعه از هم دیگر سوال بپرسند و یادگیری خود را باهم به اشتراک بگذارند. سوال کردن از هم دیگر می تواند، به افزایش یادگیری کمک کند. این گروه ها را می توان در فضای مجازی تشکیل داد و از تلفن همراه استفاده مناسب داشت. عادت کردن به مطالعه گروهی می تواند مراجعه به کلاس های خصوصی را کاهش دهد.

استاد دانشگاه با اشاره به روش های مطالعه بیان کرد: اولین گام مطالعه برای درک مطلب نه برای آزمون است. برای این کار باید در طول سال و به مرور مطالعه داشت تا با انباشت مطلب در شب امتحان مواجه نشویم. یادداشت برداری تکنیکی است که می تواند به افزایش یادگیری کمک کند. در این تکنیک دانش آموز باید همزمان با مطالعه نکاتی را که احتمال دارد فراموش کند را یادداشت کند.

مهمترین منبع مطالعه دانش آموز باید کتاب درسی باشد

وی با تاکید بر اینکه مهمترین منبع مطالعه دانش آموز باید کتاب درسی باشد، ادامه داد: داشتن پیش مطالعه و یادداشت برداری کمک می کند که در شب امتحان به جای مطالعه کل کتاب، تنها نکات را مرور کند. دانش آموز باید در طول سال تحصیلی هم این عادت را داشته باشند که قبل از ارایه درس، پیش مطالعه داشته باشند.

کارشناس تعلیم و تربیت بیان کرد: دانش آموزان باید در نظر داشته باشند که در 2 هفته باقی مانده، مطالعه کتاب ها و یادداشت برداری را آغاز کنند تا در شب امتحان آرامش بیشتری داشته باشند. یکی از تکنیک های مطالعه هم طرح سوال در حین مطالعه است؛ در این تکنیک دانش آموز باید علاوه بر تمرین های کتاب، تمرین طراحی کند یا از اینترنت کمک بگیرد که مطالعه گروهی به این مورد کمک زیادی می کند و دانش آموزان می توانند تمرین های بیشتر را باهم به اشتراک بگذارند.

وی افزود: دانش آموز باید پیدا کند که با چه روشی یادگیری بیشتری دارد؛ مثلا برخی دانش آموزان وقتی با صدای بلند مطالب را تکرار می کنند، بهتر متوجه می شوند. برای درس های حفظی هم می توان از تکنیک خلاصه نویسی استفاده کرد و دانش آموز باید سعی کند، خلاصه نویسی خود را شرح دهد تا یادگیری تثبیت شود.

اهمیت تکرار مطالب

استاد دانشگاه درخصوص اهمیت تکرار مطالب توضیح داد: یادگیری در ذهن انسان 72 ساعت ماندگاری دارد و وقتی مطالب را بعد از 2 روز مرور کنیم، مدت ماندگاری بیشتر می شود. تمرین و یادآوری نقش بسیار مهمی دارد و در مورد درسی مثل ریاضی و فیزیک، باید تمرین و تکرار داشت تا یادگیری افزایش پیدا کند. برای افزایش کیفیت مطالعه ریاضی باید تمرین های بیشتری انجام دهند و از کتاب هایی استفاده کنند که تمرین بیشتری دارند. تمرین فاصله دار هم اهمیت بالایی دارد؛ یعنی هر 2 روز یکبار مطلب را مرور کرده و تمرین کنند.

وی اضافه کرد: بهترین روش مطالعه این است که دانش آموز به شناختی از خود برسد و با امتحان روش های مختلف، تشخیص بدهد که کدام روش برای او مناسب تر است. در این میان آنچه مورد توجه قرار نمی گیرد، شرکت در کلاس است. معلم ها هم در این 2 هفته به مرور کتاب و انجام نمونه سوالات متعدد بپردازند تا تمرین و تکرار بچه ها بیشتر شود.

نظری بیان کرد: اولویت بندی هم تکنیکی برای مطالعه است؛ در این روش باید دانش آموز ابتدا سراغ مباحثی برود که بیشتر در آن ها مشکل دارد و سعی کند که با تکرار و یادداشت برداری مشکل خود را حل کند و اگر نیاز به کتاب و کلاس دارد، انجام دهد.

کلاس خصوصی ممنوع مگر برای رفع اشکال

کارشناس تعلیم و تربیت بیان کرد: از خانواده ها خواهش می کنم که در این 2 هفته باقی مانده شرایط را طوری فراهم کنند که دانش آموز در کلاس حاضر باشد. برخی خانواده ها در این زمان دانش آموز را به کلاس خصوصی می فرستند اما این کلاس ها در این زمان کوتاه باقی مانده تنها یادگیری دانش آموز را دچار اشکال می کند.

وی ادامه داد: کلاس خصوصی برای زمانی است که دانش آموز پیش مطالعه داشته، یادداشت برداری کرده و برای رفع اشکال نیاز به یک یا 2 جلسه کلاس دارد. خانواده ها پول های هنگفتی را برای کلاس خصوصی می پردازند و دانش آموز را بد عادت می کنند که فکر کند معلم وظیفه آموختن دارد و خود تلاشی برای یادگیری نکند. با این کار موسسات خصوصی قوی می شوند و تاثیری در کیفیت یادگیری هم نخواهد داشت. استفاده از کلاس خصوصی نباید بیش از چهار جلسه باشد و در حد رفع اشکال به این مراکز مراجعه کنند.

تست زنی ممنوع

استاد دانشگاه با اشاره به اشتباهاتی که در تدریس رخ می هد، گفت: برخی معلمان دوره متوسطه از همان ابتدای سال تحصیلی تست زنی را به دانش آموزان اموزش می دهند اما دانش آموز در این سن نیاز به تست زنی ندارد و تنها استفاده از چند آزمون کفایت می کند. تست زنی باعث می شود که دانش آموز توانایی پاسخ به سوالات تشریحی را نداشته باشد.

زمان مناسب مطالعه

وی با اشاره به زمان مناسب مطالعه بیان کرد: دانش آموز باید در این 2 هفته، روزانه 6 تا هشت ساعت را به مطالعه اختصاص بدهد. علاوه بر این باید در خلال مطالعه زمان استراحت 15 دقیقه ای درنظر بگیرد و بعد از ظهر هم 2 ساعت استراحت کند. در این فاصله پیاده روی نیم ساعته هم داشته باشد که انرژی خود را بازیابد. هر زمان هم که خسته شد باید از مطالعه دست بکشد و بعد از مدت کوتاهی باز گردد. اینکه مطالع شب بهتر است یا روز به دانش آموز بستگی دارد و برا هرکسی متفاوت است اما نکته مهم داشتن خواب کافی است.

اخبار و اطلاعیه ها را فقط از مدرسه دنبال کنید

کارشناس تعلیم و تربیت با انتقاد از آموزش و پرورش که در زمان امتحان نهایی مدام بخشنامه های مختلف می فرستد و استرس خانواده ها بیشتر می کند، گفت: خانواده ها بدانند که این آزمون ها در سطح متوسط برای همه کشور است و قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد. از طرفی هر گونه تغییر در امتحانات باید از سوی مرکز سنجش و پایش کیفیت امتحانات آموزش و پرورش اعلام شود و از اطلاع رسانی پراکنده و اظهارنظرهای غیرکارشناسی بپرهیزند. خانواده ها به اظهارنظرات توجه نکنند و تنها آنچه که از سوی مدرسه ابلاغ می شود را مدنظر داشته باشند. در مجموع از آزمون نهایی برای خود بت نسازید.

وی ادامه داد: از طرفی رعایت نشدن تقویم آموزشی از سوی آموزش و پرورش و وجود تعطیلات مکرر، برگزاری امتحانات راه نهایی و شبه نهایی باعث شده تا برخی معلمان نتوانند کتاب درسی را تمام کنند. البته امتحاناتی که برای چهار درس از سوی سازمان پزوهش کتب درسی انجام شد، امتحانات خوبی بودند اما همه این ها برای مدارس دولتی هزینه اضافه است.

مرور سوالات سال های قبل

نظری با بیان اینکه آموزش و پرورش وظیفه دارد که نمونه سوالات سال های قبل را در اپلیکیشن «شاد» در اختیار دانش آموزان قرار دهد، عنوان کرد: پیشنهاد من این است که آموزش و پرورش با این کار مانع هزینه تراشی مدارس برای خانواده ها شود.

برنامه امتحانی را در نقطه قابل دید نصب کنید

وی در توصیه به خانواده ها افزود: خانواده ها حتما برنامه امتحانی را در نقطه قابل دیدی در خانه نصب کنند و در طول امتحانات از مهمانی و شب نشینی خودداری کنند. در فصل بهار هستیم و تغییرات آب و هوایی منجر به سرماخوردگی می شود و خانواده ها باید مراقب این موضوع باشند.

تشویش ممنوع، تشویق کنید

استاد دانشگاه عنوان کرد: خانواده باید نگاه تشویقی داشته باشد و انگیزه دانش آموز را افزایش دهد. این سه عبارت «من می دانم»، «من می توانم» و «من موفق می شوم» را چاک کرده و در اتاق دانش آموز بگذارید تا تنش هایش کم شود. علاوه بر این خانواده باید دوستان دانش آموز را بشناسد و زمینه را فراهم کند تا او بتواند گروهی درس بخواند. از طرفی بهترین برنامه ریز برا یدانش آموز خود او است و خانواده باید تنها همراهی کند.

نظری اظهار کرد: دانش آموز باید شبیه به یک کوهنورد برنامه ریزی کند و به مروز مدت یادگیری را افزایش دهد و حتما ورزش و پیاده روی را در برنامه داشته باشند. استفاده بیش از حد از تلفن همراه معضل بزرگی است و خانواده باید برای ترغیب دانش آموز خود نیز در ایام امتحان کمتر از تلفن همراه استفاده کنند.

وی تاکید کرد: خانواده ها قبل از آزمون محل را شناسایی کنند و زودتر در حوزه حاضر باشند که استرس دیر رسیدن به دانش آموز وارد نشود. دانش آموزان باید تمرین کنند که زیبا و خوانا بنویسند چراکه اوراق در جای دیگری تصحیح می شود و حتی اوراق به استان های دیگر می رود. ابتدا سوالاتی را پاسخ دهند که مطمین هستند و بعد سراغ مابقی بروند. نکته مهم این است که هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارند.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امتحانات نهایی را تبدیل به بت نکنیم!" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امتحانات نهایی را تبدیل به بت نکنیم!"، کلیک کنید.