این 4 نکته عمرتان را 6 سال افزایش می دهد

این 4 نکته عمرتان را 6 سال افزایش می دهد

آفتاب نیوز :

 نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک سبک زندگی سالم می تواند خطر ژنتیکی مرگ زودهنگام را تا 62 درصد کاهش دهد.

بر اساس یک مطالعه، حتی اگر ژنتیک شما را در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار دهد، یک سبک زندگی سالم می تواند به شما کمک کند تا به طور قابل توجهی با آن مبارزه کنید.

دکتر ژو لی (Xue Li)، رییس دانشکده بهداشت عمومی در دانشکده پزشکی دانشگاه ژجیان در چین، گفت با تغییر سبک زندگی و پیروی از یک سبک زندگی سالم، خطر مرگ زودهنگام می تواند تا حدود 62 درصد در افراد دارای استعداد ژنتیکی کاهش یابد.

بسیاری از مطالعات ارتباط بین سبک زندگی سالم و طول عمر را نشان داده اند و برخی دیگر بر مولفه ژنتیکی در طول عمر تاکید کرده اند، اما گزارشی که در نشریه «بی ام جی اویدنس بیسد مدیسین» (BMJ Evidence Based Medicine) منتشر شد، چگونگی تاثیر این دو را بررسی کرده است.

افزایش 6 سال به طول عمر با سبک زندگی سالم

دکتر علاءالدین شادیاب، دانشیار بهداشت عمومی و پزشکی در دانشگاه «کالیفرنیا سن دیگو» که در این تحقیق شرکت نداشت، گفت که این مطالعه با داده های بیش از 350 هزار نفر و اطلاعات مربوط به ژنتیک، تحصیلات، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و سابقه بیماری آن ها، دارای روش شناسی قوی بود.

در جریان این مطالعه، محققان به هر فرد یک نمره «خطر پلی ژنتیکی» دادند، که نمره ای است که حجم زیادی ازانواع مختلف ژن های متعددی را که بر طول عمر انسان تاثیر می گذارند ترکیب می کند. شرکت کنندگان در این مطالعه همچنین بر اساس نحوه رعایت اصول سبک زندگی سالم نمره ای دریافت کردند و سپس محققان به طور متوسط وضعیت سلامت آن ها را به مدت 13 سال مورد پیگیری قرار دادند تا مشخص شود این افراد عمر کوتاه، متوسط یا طولانی دارند.

این داده ها نشان می دهد که همه افراد، صرف نظر از خطرات ژنتیکی شان، در صورت داشتن سبک زندگی ناسالم، 78 درصد بیشتر احتمال دارد که زودتر بمیرند. دکتر ژو لی، که همچنین مدیر موسسه ملی علوم داده در دانشکده بهداشت و پزشکی دانشگاه ژجیان است، گفت: افرادی که هم خطر ژنتیکی برای یک عمر کوتاه و هم سبک زندگی ناسالم دارند، دو برابر بیشتر از افرادی که خطر ژنتیکی ندارند و سبک زندگی سالم تری دارند، زودتر می میرند.

داده ها نشان می دهد افرادی که در معرض خطر ژنتیکی قرار دارند می توانند با یک سبک زندگی سالم، طول عمر خود را تا 5.5 سال افزایش دهند.

عوامل معکوس کننده مرگ زودهنگام

این مطالعه مشاهده ای بود، به این معنی که می توانست ارتباط ها را تعیین کند، اما نمی توانست با اطمینان بگوید که این رفتار ها علت مستقیم تغییرات در طول عمر هستند. اما محققان توانستند چهار عامل را شناسایی کنند که بیشترین تاثیر را بر معکوس کردن خطر مرگ زودهنگام دارند.

لی گفت: این مطالعه یک ترکیب سبک زندگی بهینه شامل چهار عامل سبک زندگی: عدم مصرف سیگار، فعالیت بدنی منظم، مدت زمان خواب کافی و رژیم غذایی سالم را شناسایی کرده که مزایای بهتری برای افزایش طول عمر انسان ارایه می کند.

خواب کافی در این مطالعه هفت تا هشت ساعت در شب تعریف شد. دستورالعمل های فعلی فعالیت بدنی در آمریکا حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط و دو روز تمرین قدرتی در هفته را برای بزرگسالان توصیه می کند.

چطور سبک زندگی سالم داشته باشیم؟

بسیاری از مطالعات نشان می دهند رژیم غذایی مدیترانه ای برای داشتن زندگی سالم تر و طولانی تر، گزینه مناسبی است، رژیم مدیترانه ای سبکی از غذا خوردن است که بر پخت و پز مبتنی بر گیاه تمرکز دارد و اغلب غذا های آن حاوی میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، لوبیا، دانه ها و روغن زیتون است. در این رژیم غذایی از گوشت قرمز کم استفاده می شود.

وقتی نوبت خواب کافی می رسد، اگر نمی توانید هفت یا هشت ساعت بخوابید، سعی کنید یک روال خواب ایجاد کنید، زمانی که نمی توانید بخوابید از رختخواب خارج شوید و اتاق خواب را خنک و تاریک نگه دارید.

اگر تلاش کرده اید و نتوانسته اید یک برنامه ورزشی بسازید که می توانید به آن پایبند باشید، آن را به بخشی از برنامه روزمره خود تبدیل کنید، به آرامی شروع کنید و فعالیتی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این 4 نکته عمرتان را 6 سال افزایش می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این 4 نکته عمرتان را 6 سال افزایش می دهد"، کلیک کنید.