«باید بیماران را در راهرو های بیمارستان بستری کنیم»

«باید بیماران را در راهرو های بیمارستان بستری کنیم»

مینو محرز، پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران:

آفتاب نیوز :

از نظر محرز، یک چالش بنیادی وجود دارد که نباید از آن غافل شد؛ سرانه پایین تخت های بیمارستانی در ایران. بر اساس آخرین آمارها، در ایران 155 هزار تخت بیمارستانی وجود دارد و این یعنی سرانه تخت بیمارستانی در کشور 1.8 به ازای هر هزار نفر است. در حالی که استاندارد سازمان بهداشت جهانی سه تخت به ازای هزار نفر است و این عدد در برخی کشور های توسعه یافته مثل ژاپن تا 12 نیز بالا رفته است. از سوی دیگر طبق آماری که امیر ساکی، مدیر کل منابع فیزیکی وزارت بهداشت اعلام کرده، 70 درصد از تخت های بیمارستانی موجود نیز فرسوده هستند.

حالا سوال اینجاست که با توجه به رشد جمعیت، تداوم این وضعیت چه پیامد هایی برای نظام سلامت و درمان کشور خواهد داشت؟ آیا زنگ خطر ها به صدا درآمده؟ چرا دولت ها به این چالش اساسی توجه ندارند و راه حل تغییر رویه ها چیست؟ محرز در گفتگو با «شرق» به این پرسش ها پاسخ می دهد. او در دوران همه گیری کرونا تبدیل به چهره ای شناخته شده در حوزه بهداشت و درمان شد و از جمله متخصصانی است که چالش های نظام درمانی کشور را به خوبی می شناسد.

اخبار حوزه سلامت این روز ها حکایت از چالش هایی در این حوزه دارد. از کمبود تخت در بیمارستان ها و کمبود تخت های مراقبت ویژه تا کمبود دارو. چقدر باید این اخبار را جدی گرفت و آیا این چالش ها نظام سلامت و درمان را تهدید می کند؟

آمار ها و شرایط فعلی نشان می دهد که باید بیمارستان های بیشتری در کشور ساخته شود. جمعیت، بیماری ها و اپیدمی ها در کشور زیاد شده است، بنابراین با کمبود تخت بیمارستانی مواجه هستیم. باید تعداد تخت ها را افزایش دهیم. از سوی دیگر همان طورکه اشاره کردید در بخش های ویژه بیمارستان در ایران با کمبود تخت روبه رو هستیم. اگر این روند ادامه پیدا کند باید بیماران را در راهرو های بیمارستان ها بستری کنیم و شرایط بسیار نامساعدی در حوزه درمان به وجود می آید. باید ما با توجه به تغییرات جوی و اپیدمی هایی که در دنیا به وجود آمده است، در کشور به اندازه کافی تخت بیمارستانی برای بستری بیماران داشته باشیم. البته که بیمارستان جدید ساختن و اضافه کردن تخت بیمارستانی به سیستم، به امکانات نیاز دارد و انجام این اقدامات راحت نیست.

به نظرتان سرانه تخت بیمارستانی نسبت به جمعیت کشور چگونه است؟

در بسیاری از استان ها تعداد تخت بیمارستانی نسبت به جمعیت بسیار کم است و اگر یک اپیدمی مانند کووید دوباره در جامعه به وجود بیاید، برای بستری بیماران با کمبود تخت مواجه خواهیم شد. البته که اکنون نیز تا حدودی با این معضل مواجه هستیم.

طبق آمار های رسمی 70 درصد تخت های بیمارستانی در ایران فرسوده هستند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که وجود تخت های فرسوده و بی کیفیت حتی بیش از نبود تخت موجب مرگ و میر به دلایلی مثل عفونت بیمارستانی می شود. به نظرتان این تخت ها و تجهیزات فرسوده چقدر خطرناک هستند؟

تجهیزات و امکانات بیمارستان بعد از مدتی استفاده فرسوده می شوند و باید جایگزین شوند. اما متاسفانه به علت تحریم ها و عدم کنترل، بیمارستان ها نمی توانند چنین اقدامی را انجام دهند. خرید تخت های جدید بیمارستانی کار راحتی نیست و گران است. در این شرایط بیمارستان ها تا جای ممکن از تخت ها و تجهیزات خود استفاده می کنند. اما مسیله مهم این است که باید از بیمارستان های دولتی حمایت شود تا همیشه از وسایل مناسبی برای درمان بیمارستان ها استفاده شود.

فکر می کنید چرا دولت ها در طول چند دهه گذشته به این حوزه توجه کافی نداشته اند؟ شما راه حل را در چه می بینید؟

به نظر می رسد دولت ها بودجه کافی برای این کار نداشته اند یا اینکه اولویت کافی برای آن قایل نبوده اند. در هر صورت برای انجام چنین اقداماتی نیاز به برنامه ریزی است. در اپیدمی کووید در سطح جهان کمبود تخت خود را نشان داد، چون ناگهان تعداد بستری ها زیاد شد. اما در هر صورت جمعیت کشور ما زیاد و رو به افزایش است و به تخت های بیمارستانی بیشتری نیاز داریم. از سوی دیگر تجهیزات و بیمارستان ها نیاز به ترمیم دارند تا از فرسودگی فاصله بگیرند. این اقدامات به بودجه نیاز دارد و با توجه به تحریم ها و کسری بودجه دولت انجام این اقدامات دشوار است.

در چنین شرایطی بیمارستان های خصوصی بسیار کمک کننده هستند و الان درصد زیادی از کمبود تخت های بیمارستان های دولتی را بیمارستان های خصوصی جبران می کنند. اما اگر این بخش نیز حمایت نشود آن ها قادر به فعالیت نخواهند بود و دچار مشکل می شوند و نمی توانند به درستی به بیماران خدمات ارایه دهند. بیمارستان های دولتی به دلیل آنکه تامین نمی شوند نمی توانند تجهیزات خود را به روز کنند. تاسیس بیمارستان جدید نیز به بودجه بسیار زیاد و تجهیزات مهم نیاز دارد. بخشی مانند «آی سی یو» تنها به تجهزات نیاز ندارد بلکه باید پرستار و پزشک آموزش دیده نیز تربیت شوند تا در این حوزه ها فعالیت کنند. انجام تمام این اقدامات نیازمند برنامه ریزی است.

به نظر می رسد در سال های اخیر آمار های مهاجرت کادر درمان نیز افزایش داشته است. فکر می کنید علت اصلی چیست و چطور باید از این روند جلوگیری کرد؟

باید بررسی کنیم که چرا همه دارند می روند و علت تمایل زیاد به خروج از ایران و فعالیت در خارج از کشور چیست؟ باید مسیولان علت یابی کنند و برای خروج تحصیل کردگان از ایران چاره اندیشی کنند. حقوق کادر درمان در ایران بسیار پایین است و کشور های دیگر بسیار مشتاق هستند که این افراد را جذب کنند، زیرا چنین متخصصانی ندارند. دولت ایران هزینه تحصیل و آموزش این افراد را می پردازد، اما کشور های دیگر از توانایی آن ها بهره مند می شوند. باید جلوی فرار مغز ها را از ایران گرفت. در هر صورت بخش خصوصی و بخش دولتی باید با یکدیگر همکاری کنند تا بتوانند خدمات درمانی را به بیماران ارایه دهند. از سوی دیگر وقتی تعرفه ها پایین باشد، برای بخش خصوصی نیز به صرفه نیست که وارد این حوزه شود و این نیاز به همکاری دولت و بخش خصوصی را بیشتر می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«باید بیماران را در راهرو های بیمارستان بستری کنیم»" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«باید بیماران را در راهرو های بیمارستان بستری کنیم»"، کلیک کنید.