بیش از 100 مقاله به اولین همایش علمی هیات رسید

رجبی دوانی عنوان کرد:

بیش از 100 مقاله به اولین همایش علمی هیات رسید

دبیر علمی همایش علمی هیات و آیین های مذهبی عنوان کرد: بیش از 100 چکیده مقاله به دبیرخانه رسید که با نظر هیات داوران، 70 مقاله پذیرفته و نگارش شد. 11 پیش نشست نیز در تهران، قم و شیراز برگزار شد که حاصل آن منتشر خواهد شد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری ویکی بلاگ، محمدحسین رجبی دوانی دبیر علمی همایش علمی هیات و آیین های مذهبی صبح امروز پنجشنبه 26 بهمن ماه در افتتاحیه نخستین همایش علمی هیات و آیین های مذهبی اظهارداشت: هیات و آیین های دینی نقش مهم و اثرگذاری در حفظ فرهنگ دینی داشتند. امام خمینی(ره) زمانی که در ابتدای انقلاب عزاداری ها به شکل راهپیمایی سیاسی برگزار شد، برآشفتند و فرمودند که عزاداری ها باید به همان روش سنتی ادامه پیدا کند.

وی افزود: در دوران حاکمیت دولت ارزشمند آل بویه، عزاداری به شکل رسمی برگزار شد و این سینه زنی ها به شکل امروزی شکل گرفت. آنها گیلانی بودند مه دیلمی ها در مصیبت های خود با مشت به سینه می زدند که این سینه زنی ها از آنجا شکل گرفت و از شعایر بزرگ شیعه شد.

رجبی دوانی گفت: این همایش و اقداماتی این چنین می تواند زمینه مناسب برای نقش آفرینی هیات ها و حرکت به سمت تحول و تمدن نوین اسلامی باشد. 

دبیر علمی همایش علمی هیات و آیین های مذهبی در پایان خاطرنشان کرد: بیش از 100 چکیده مقاله به دبیرخانه رسید که با نظر هیات داوران، 70 مقاله پذیرفته و نگارش شد. 11 پیش نشست در تهران، قم و شیراز برگزار شد که حاصل آن منتشر خواهد شد.

باباخانی: گذشته، امروز و آینده هیات را بررسی خواهیم کرد

در ادامه مراسم حجت الاسلام مجید باباخانی رییس سازمان هیات و تشکل های دینی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: مرکز تخصصی احیای امر دانشگاه امام صادق و اندیشکده هیات، برگزاری سه همایش را در موضوع هیات با رویکرد گذشته، امروز و آینده پیش بینی کردند.

وی ادامه داد: هیات گنجینه فرهنگی است که توسط اهل بیت(ع) تاسیس شد و به دست ما رسیده است و امروز در کنش های بسیار کشور نقش آفرین است. هیات ها از یک مجموعه صرفاً مناسکی به یک تشکل فعال فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است.

وی افزود: سازمان هیات و تشکل های دینی در مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی ایجاد شد تا برای رفع مشکلات و موانع کار هیات ها تسهیل گری داشته باشد.

باباخانی اضافه کرد: در مجموعه هیات نیازمند تولید ادبیات و گفتمان بودیم که به همین منظور با همت دکتر محمدرضا سنگری و 120 استاد حوزه و دانشگاه، اندیشکده هیات راه اندازی شد تا در 10 میز تخصصی به موضوعات مرتبط با هیات بپردازد. از اساتید و پژوهشگران دانشگاه و حوزه علمیه دعوت می کنم تا در این اندیشکده حضور پیدا کنند و به موضوعات مرتبط هیات نگاه علمی داشته باشند.

رییس سازمان هیات و تشکل های دینی با تشکر از برگزار کنندگان اولین همایش علمی هیات و آیین های مذهبی به خصوص دکتر رجبی دوانی دبیر علمی و دکتر حسینی دبیر اجرایی همایش خاطرنشان کرد: برگزارکنندگان این مراسم یعنی مرکز تخصصی احیای امر دانشگاه امام صادق و اندیشکده هیات، سه همایش را پیش بینی کردند. همایش اول، به موضوع گذشته و تاریخ هیات می پردازد. دومین همایش با رویکرد به وقت هیات با موضوع اتفاقات روز هیات خواهد بود و در نهایت همایش سوم، آینده پژوهی در حوزه هیات خواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیش از 100 مقاله به اولین همایش علمی هیات رسید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیش از 100 مقاله به اولین همایش علمی هیات رسید"، کلیک کنید.