تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر

شفق قطبی طی برخورد ذرات پرانرژی فوران یافته از خورشید به مولکول های جو زمین پدیدار می شود. اگر شراره های خورشیدی فعالیت عظیمی داشته باشند، فوران تاج خورشیدی رخ می دهد و توفانی از ذرات سریع پرانرژی به فضا پرتاب می شود. این ذرات در برخورد با سپر مغناطیسی زمین، به سوی قطب های مغناطیسی زمین منحرف می شوند و در نزدیکی مدار قطبی وارد جو زمین می شوند. این ذرات در برخورد با مولکول های هوا، آن ها را برانگیخته می کنند و به نورافشانی وامی دارند.

تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر

تصویر اول را ژوچنگ لیو و یوشوان لیو در شامگاه 10 می (21 اردیبهشت) از آرلینگتون، ویسکانسین، ایالات متحده ثبت کرده اند. این نمای پانوراما با ترکیب چند عکس که هرکدام 6 ثانیه نوردهی شده بودند، به دست آمده و دوسوم آسمان قابل مشاهده را پوشش می دهد؛ به طوری که شمال در مرکز تصویر واقع شده است. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر

تصویر دوم را شیراگ اوپرتی از رد ستارگان در پس شفق قطبی ثبت کرده است. اوپرتی برای ثبت این عکس به ساحل دریاچه آشوکان در نیویورک، ایالات متحده رفته، دوربین را روی سه پایه تثبیت کرده و 12 نوردهی بلندمدت متوالی را انجام داده است. نقطه مرکز تصویر که به نظر می رسد همه ستارگان به دور آن چرخیده اند، همان ستاره قطبی (آلفا دب اصغر یا ستاره جُدَّی) است. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر

نمای سوم را کاوان چای از شبه جزیره بنکس در جزیره ساوث نیوزیلند ثبت کرده و صورت فلکی صلیب جنوبی بالای تصویر نمایان است. قطب جنوب آسمان در مرکز تصویر واقع شده، اما هیچ ستاره شاخصی در نزدیکی آن نیست که بتواند راهنمای یافتن قطب سماوی باشد. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر

نمای چهارم را هم رایت دابز از جرجیا، ایالات متحده در شرایطی ثبت کرده که ماه می رود تا در افق غربی غروب کند. جرجیا جزء ایالت های جنوبی آمریکا است و مشاهده شفق قطبی برای ساکنان آن، اتفاق کم نظیری است. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: بی نظیرترین شفق های قطبی در 400 سال اخیر"، کلیک کنید.