تلاش دولت برای مهار گرد وغبار سرخس/ ایجاد معیشت پایدار در دستور کار

تلاش دولت برای مهار گرد وغبار سرخس/ ایجاد معیشت پایدار در دستور کار

در پی فعالیت زیاد کانون های داخلی و خارجی گرد و غبار در منطقه سرخس، دولت سیزدهم عملیات اجرایی مقابله با پدیده ریزگردها در شهرستان سرخس را آغاز کرده که به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست هدف اصلی آن ایجاد معیشت پایدار برای مردم منطقه است.

به گزارش ویکی بلاگ سرخس، شهری مرزی در استان خراسان رضوی و مرکز شهرستان سرخس است و در شمال شرقی ترین شهر ایران در نزدیکی مرز ترکمنستان در پایین ترین دشت خراسان در 300 متری از سطح دریا قرار دارد.

این شهر یکی از مناطق کشور بوده است که با پدیده گرد و غبار دست و پنجه نرم می کند؛ پدیده ای که با افزایش خشکسالی و تبدیل برخی تالاب ها به کانون های گردو غبار تشدید شده است. در منطقه سرخس سطوح قابل توجهی از شنزارها وجود دارد که یکی از مهم ترین تاثیرات زیربنایی در حوزه گاز و نفت و گمرکات و مسیر جاده ترانزیت را تهدید می کند. روستاهایی مثل صمدآباد در این منطقه هم اکنون تحت آسیب هجوم شن های روان در سطح گسترده است.

به گفته  علی محمد طهماسبی – دبیر ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت مقابله با پدیده گرد و غبار-  بعد از دو سال برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاه ها همزمان با دهه فجر عملیات اجرایی مقابله با پدیده ریزگردها و کانون های داخلی گردوغبار در شهرستان سرخس آغاز و در این جهت سعی شد تا معاونان وزرا عرصه ها را از نزدیک ببینند و با مشکلات آن مناطق آشنا شوند. هجدهمین جلسه ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار کشور 17 بهمن ماه تشکیل شد که به سرخس به عنوان بحرانی ترین کانون گردو غبار در خراسان رضوی اختصاص داشت.

علی سلاجقه – رییس سازمان حفاظت محیط زیست- ضمن بیان اینکه هدف اصلی کنترل ریزگردها در سرخس ایجاد معیشت پایدار است، می گوید: این طرح در 210 هزار هکتار مطالعه شده است و 170 هزار هکتار در چهار منطقه منشا ریزگردها هستند. این طرح یکپارچه و جامع و سقف پنج سال بودن آن نشان از یک کار اضطراری است.

او اضافه می کند: در نظر است با 1000 میلیارد ریال اعتبار مصوب اجرای برنامه، امسال شاهد اثرگذاری در پیشرفت امور مدیریت گرد و غبار در شهرستان باشیم البته اعتبار اولیه است تا دستگاه ها تکالیف خود را شروع کنند و در دور دوم سفر رییس جمهوری نیاز به مبلغ 2000 میلیارد تومان برای اجرای این طرح داریم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به اقدامات انجام شده برای مهار کانون های خارجی گرد و غبار سرخس اشاره و اظهار می کند: برنامه اقدام در حوزه خارجی برای ترکمنستان را داریم.

سلاجقه با اشاره به امضای تفاهمنامه و برگزاری نشست با مسیولان ترکمنستان برای کنترل گردوغبار در کانون خارجی «قره قوم» این کشورمی گوید: با توجه به اینکه کانون قره قوم فاقد سکونت است، کشور همسایه باید به رفع این موضوع توجه کند چراکه شهرستان سرخس در فصولی از سال به شدت تحت تاثیر این کانون است.

مقابله با گرد و غبار سرخس از برنامه های اولویت دار سازمان منابع طبیعی نیز است. عباسعلی نوبخت – رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری – ضمن اشاره به این موضوع اظهار می کند:  مطالعه طرح بیابان زدایی سرخس در جهت حل مشکل گرد و غبار این شهرستان به اتمام رسیده است و درمطالعه طرح بیابان زدایی سرخس نظرات همه دستگاه های موثر را اعمال و به کمک همه دستگاه ها عملیات اجرایی آن را آغاز می کنیم.

وحید جعفریان – مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری- نیز با اشاره به حرکت شن های روان در منطقه سرخس می گوید: این شرایط را باید به نوعی مدیریت کنیم که هم ایمنی حمل و نقل و هم جلوگیری از هجوم ماسه های روان به اراضی کشاورزی محقق شود. حفظ ایمنی تاسیسات حساسی مثل فرودگاه ها و … برای تثبیت عرصه های اطرف آن ها نیز مد نظر است.

او با اشاره به وضعیت روستای صمدآباد در این منطقه اظهار می کند: قرار است در قالب طرح تهیه شده این شنزارها را تثبیت کنیم البته فقط جلوگیری از نابودی شرایط کشاورزی مد نیست  بلکه وجود هموطنان در مناطق مرزی و حفظ ایمنی زیستی آنان اهمیت زیادی دارد بنابراین با در نظر گرفتن تمام این موارد باید بیشترین تاثیر را با کمترین مداخله در شرایط آسیب پذیر اکوسیستم های بیابانی داشته باشیم.

به گزارش ویکی بلاگ امید می رود تلاش های دولت برای مدیریت گرد و غبار سرخس مردم به ثمر بنشید تا ضمن افزایش ایمنی تاسیسات حساس این منطقه، اهالی سرخس نیز از نعمت تنفس هوای مطلوب بهره مند و بتوانند از معیشت پایدار برخوردار شوند.

عملیات اجرایی مقابله با پدیده ریزگردها در شهرستان سرخس آغاز شد

سال 1403 «مالچ پاشی نفتی» را در دستورکار نداریم

توفان گرد و غبار همزمان با سفر معاون رییس جمهور به سرخس

مقابله با گرد و غبار سرخس از برنامه های اولویت دار منابع طبیعی

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تلاش دولت برای مهار گرد وغبار سرخس/ ایجاد معیشت پایدار در دستور کار" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تلاش دولت برای مهار گرد وغبار سرخس/ ایجاد معیشت پایدار در دستور کار"، کلیک کنید.