رسانه آمریکایی: اخراج نظامی از نیجر تحقیر راهبردی برای واشنگتن بود

در گزارشی در یک رسانه آمریکایی، تصمیم دولت نیجر برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور و نزدیک شدن آن به روسیه، اقدامی تحقیرآمیز و پسرفتی راهبردی برای واشنگتن عنوان شد.

به گزارش ویکی بلاگ، «علی الامین زین» نخست وزیر نیجر در توضیح تصمیم کشورش برای اخراج نظامیان آمریکایی بی تعارف گفت بود، «آمریکایی ها در خاک ما ماندند و در حالی که تروریست ها مردم را می کشتند و شهرها را به آتش می کشیدند، هیچ کاری نکردند. این که به خاک ما بیایند اما به تروریست ها اجازه حمله به ما را بدهند، نشانه دوستی نیست».

او به یکی از مواردی که شاهدش بوده، یعنی «لحن ترحم آمیز و نامحترمانه ای» که یک هیات بلندپایه آمریکایی در سفر به این کشور در اواسط ماه مارس اشاره می کند. به گفته زین، مقامات نیجری نه تنها به واسطه لحن پیام های آمریکا، بلکه با درخواست های آن ها برای محدود کردن روابط امنیتی به روسیه و تهدید به اعمال تحریم ها علیه نیجر در صورت فروش اورانیوم توسط آن به ایران، مورد توهین قرار گرفتند.

در گزارشی با این مقدمه در پایگاه تحلیلی «وار آن دی راکس» آمده است: اظهارت زین نشان دهنده بروز تنش ها در روابط میان آمریکا و نیجر است. این تا حدی، به پایان دادن کمک های امنیتی واشنگتن پس از کودتای ژوییه 2023 در نیجر و حاضر نشدن دولت نظامی به موافقت با درخواست های منطقه ای و بین المللی برای کناره گیری، مرتبط است. با این وجود، دلایل اصلی شکست آمریکا در نیجر ریشه دارتر است. پایان یافتن حضور نظامی آمریکا در نیجر، بیشتر از همه، نتیجه جو سیاسی و اجتماعی ایجادشده بر اثر حضور آمریکا و غرب در آن جا بود».

این رسانه با بیان اینکه این موضوع «مسیله گسترده تری را در ایجاد شراکت امنیتی با حکومت هایی آشکار می سازد که نظام سیاسی ضعیفی دارند»، نوشت: «سرازیر شدن کمک های امنیتی می تواند، سهواً، منجر به افول تدریجی مشروعیت حاکمیت محلی و تقویت شرایط مطلوب برای کودتا شود. در واقع، اگر مقامات آمریکایی به برنامه های خود  برای گسترش قابل توجه روابط امنیتی با کشورهای ساحل غرب آفریقا ادامه دهند، با نتایج مشابهی مواجه می شوند».

رسانه آمریکایی: اخراج نظامی از نیجر تحقیر راهبردی برای واشنگتن بود
یکی از سربازان نیروهای ویژه آمریکا در پایگاهی در نیچر در حال آموزش بازداشت یک مظنون در طی ماموریت آموزش به نیروهای آفریقایی

این رسانه آمریکایی در ادامه نوشت: «هیچ سیاست ساده و مشخصی برای این مسیله وجود ندارد. به طور کلی، واشنگتن بهتر است رقابت های امنیتی و ژیوپولتیکی جهانی در روابط منطقه ای خود را از اولویت هایش کنار بگذارد. آمریکا، واقعا، ظرفیت کمک های مستقیم قابل توجه به ایجاد یک فضای بهبودیافته در امنیت منطقه ای را ندارد. در عوض، باید روی مسایلی تمرکز کند که می تواند در زمینه اموری مانند بهبود دسترسی صادرات برای بازارهای آمریکایی، پر کردن خلاء های  تامین سرمایه برای امور بشردوستانه و سرمایه گذاری در بهبود تغییرات آب وهوایی و تدابیر سازگاری با محیط تاثیرات سازنده گسترده تری داشته باشد.

در ادامه این مطلب آمده است: «وزارت امور خارجه آمریکا در 24 آوریل تصمیم نهایی خود برای خارج کردن نیروهای این کشور از نیجر را اعلام کرد.  طبق اعلامیه مشترک وزارت دفاع آمریکا و وزارت دفاع نیجر که 19 ماه مه منتشر شد، خروج نظامیان آمریکایی تا 15 سپتامبر تکمیل خواهد شد. این نیروها که تعدادشان به کمتر از 650 نفر می رسد، تاسیسات مهم، از جمله یک پایگاه پهپادی گران قیمت در شهر شمالی اغادیز را تحویل خواهند داد. این اقدام به دنبال لغو یک جانبه یک توافق در سال 2013 درباره وضعیت نیروها توسط دولت نظامی انجام می شود که مبنای قانونی فعالیت های نظامی ارتش آمریکا در این کشور بود».

رسانه آمریکایی: اخراج نظامی از نیجر تحقیر راهبردی برای واشنگتن بود
اعتراض مردم نیجر به حضور نظامی آمریکا در این کشور در نیامی، 13 آوریل 2024

وار آن دی راکس با بایان اینکه «این اقدام برای آمریکا هم تحقیرآمیز و هم یک پسرفت راهبردی جزیی بود»، می نویسد: «نیجر حداقل تا کودتای ژوییه 2023 علیه “محمد بازوم” رییس جمهور پیشین این کشور، مرکز اطلاعاتی منطقه ای اصلی آمریکا به شمار می رفت. اگرچه، این اقدام نباید تعجب برانگیز باشد، چراکه به دنبال اخراج تقریبا هزار و 500 نیروی فرانسوی انجام شد که برای کمک به مبارزه با گروه های افراطی به این کشور آمده بودند، همچنین در پی نزدیک شدن علنی روابط نیامی با روسیه انجام شد. در هر 2 مورد، دولت نظامی از نمونه های آن ها در بورکینافاسو و مالی الگوبرداری کرد که هر 2، نیروهای فرانسوی را مجبور به خروج کرده و مالی نیز عملیات گسترده صلح بانی سازمان ملل را در سال گذشته لغو کرد».

رسانه آمریکایی در پایان نوشته است: «رسیدن نظامیان روس به نیجر باعث تقویت روایتی شده که بر نفوذ منطقه ای روسیه تاکید دارد. واشنگتن احتمالا، این موضوع را مانند دوران جنگ سرد، موفقیتی برای روسیه و اعزام سربازان و گماشته های روس به همان پایگاهی در نیامی که میزبان نیروهای آمریکایی است را تحقیری مضاعف تلقی خواهد کرد».

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رسانه آمریکایی: اخراج نظامی از نیجر تحقیر راهبردی برای واشنگتن بود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رسانه آمریکایی: اخراج نظامی از نیجر تحقیر راهبردی برای واشنگتن بود"، کلیک کنید.