سوءاستفاده از احساسات زنان با پیج مادر – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر_ گروه جامعه؛ اینستاگرام یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در حال حاضر شناخته می شود و کاربران آن رده های سنی مختلف در آن فعالیت می کنند. البته این محبوبیت چشمگیر همچنین باعث شده است تا اینستاگرام به پلتفرم مناسبی برای کلاهبرداری و اخاذی هم تبدیل شود.

یکی از روش های کلاهبرداری تشکیل کمپین کمک به نیازمندان و همچنین ایجاد گروه ها و کانال های خیریه در فضای مجازی با عناوین مختلف از قبیل کمک به کودکان بی سرپرست، مادرانه، تهیه جهیزیه برای خانواده های بی بضاعت، خرید دارو برای بیماران صعب العلاج و اینگونه موارد است که کمک به این گروه ها و سایت های ناشناسی که ادعای فعالیت در امور خیر می کنند و واریز پول به حساب آنها علاوه بر از دست رفتن مبالغ ارسالی، مشکلاتی برای افراد ایجاد می کند.

سوءاستفاده از احساسات زنان با پیج مادر - خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان

آزار و اذیت روحی و جسمی و اخاذی از زنان

فرد شیادی با راه اندازی پیچ مادرانه در اینستاگرام از زنان معمولاً بالای 60 سال می خواست که وارد پیچ شوند و به بهانه کمک مالی برای امور خیریه و انجام نذورات و خیرات برای پدر و مادران آسمانی اخاذی می کرده است و که این موضوع باعث احساساتی شدن خانم ها و مشارکت و پرداخت مبلغی می شد.

یکی از زنان قربانی این شگرد اخاذی می گفت: بعد از واریز پول تماس گرفت که قرار است از خیرین که در از این کار خیر حمایت کردند و مشارکت داشتند تقدیر شود و هنگامی که خانم ها به آن مکان مشخص می روند آنها را با ون به جاده های خاکی اطراف بهشت زهرا (س) می برد و در آنجا این زنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و بیهوش می کند و حتی یک زن که سابقه سکته مغزی داشت هم رحم نکرد و از پشت به سر او ضربه زد و بیهوش کرد. و هنگامی که به هوش می آیند با صحنه نامتعادلی از خودشان برخورد می کردند و اگر اعتراض هم می کردند آنها با جمله اینکه عکس و فیلم گرفته ام تهدید می کند که اگر مبلغ درخواستی پرداخت نکنیم عکس ها در شبکه های اجتماعی پخش می کند.

به حدی این موضوع باعث ایجاد رعب و وحشت می شد که برای حفظ آبروی خود مجبور به پرداخت مبالغ می شدند همچنین مرد شیاد زنان را مجبور می کرد که در تاریخ و ساعت مشخص در مکانی خاص حضور پیدا کنند و مبلغ روزانه را به صورت نقد به او بدهند و حتماً هم اصرار داشت که پول نقد تحویل دهیم و کارت نمی کشیدن تا اثری باقی نماند و گاهی اوقات هم ما را در آن آن مکان خاص که قرار قرارمی گذاشت زندانی می کرد از 8 صبح تا 8 شب و اجازه کوچک ترین حرکتی را هم نمی داد و چندین بار هم بیهوش می کرد.

ایجاد رعب و وحشت با شگردهای مختلف

قربانیان این ماجرا میگویند: علاوه بر این مرد شیاد 2 خانم دیگر به نام های مستعار زهرا و ندا هم به این باند کمک می کردند که ادعای دعا نویسی و احضار روح داشتند و می گفتند که شما فلان مقدار طلا و پول دارید و باید به ما تحویل دهید تا عکس تان در شبکه های مجازی منتشر نکنیم.

این فرد با گروه هایی در شبکه های اجتماعی با عنوان های اخلاقی شکل می داد اما بر عکس آن اعمال و موارد منافی با اخلاق انجام می داد. شگرد این مرد شیاد بی هوش کردن زن ها و گرفتن عکس و فیلم های نامناسب از آنها و تهدید کردن با همان عکس ها و طلب کردن طلا و جواهرات برای حفظ آبرو و عدم پخش تصاویر در شبکه های اجتماعی بود.

پول و طلاهایی که از زن اخاذی می کرد از برای خانواده اش خرج می کرد و به سفرهای مختلف می رفت و البته که همسرش هم همدستش بود.

علاوه بر اخاذی و دریافت پول و جواهرات قربانیان را مجبور به پخش مشروبات الکی و مواد مخدر هم می کرد. او همچنین لیستی از زنان متاهل ها و نوه دارها و اموال شان تهیه کرده بود.

متهم این ماجرا مردی 43 ساله است که انکار می کند و می گوید من اخاذی نکرده ام و فقط یک پیچ اینستاگرامی عزاداری برای پدران و مادران مثل بقیه داشتم و شاکی ها دروغ می گویند و من اصلاً پولی از کسی نمی گرفتم اما افسر پرونده می گوید که است شیاد تا کنون 5 شاکی داشته و بقیه هم شاکیان هم به مرور شکایت خود را ثبت خواهند کرد.

سوءاستفاده از احساسات زنان با پیج مادر

هشدار پلیس به شهروندان

سردار علی ولیپور گودرزی رییس پلیس آگاهی پایتخت گفت: همکاران من در پایگاه یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ به تازگی موفق به کشف پرونده اذیت و آزار و اخاذی از زنان شدند که نقطه شروع آن شبکه اجتماعی اینستاگرام بوده است.

وی افزود: فرد آزارگر با راه اندازی پیچ در اینستاگرام اقدام به جذب فالور کرده و در ادامه با اغفال اعضای پیچ آنان را در شرایط باج دهی قرار داده و حتی در مواردی به منظور به دست آوردن اندوخته های قربانیان آنان را مورد ضرب و شتم و آزار قرار داده است. برخی از این افراد برای مدت های زیادی در برابر آزار و استثمار روحی و جسمی خود سکوت کرده و تن به باج دهی به این فرد خبیث داده اند. این در حالی است که همکاران من به محض وصول اولین شکایت ظرف یک هفته متهم مورد نظر را شناسایی و دستگیر کردند.

سردار گودرزی بیان کرد: متاسفانه برخی افراد در برابر تهدید و اخاذی افراد آزارگر، تسلیم و سکوت را برگزیده و وارد چرخه باطل اخاذی و باج گیری می شوند و در نهایت پس از صدمات روحی و جسمی و مادی فراوان سرانجام تصمیم به شکایت از فرد آزارگر می گیرند در حالی که اگر در همان گام نخست تهدید و اخاذی، به جای ترس از فرد مجرم، به پلیس اعتماد می کردند خیلی زود از این گرداب و چرخه باطل نجات می یافتند.

فضای مجازی هیچ تفاوتی با دنیای واقعی ندارد

وی ادامه داد: در تعریف شبکه های اجتماعی آمده است: فضایی برای ارتباط با کسانی که می شناسید اما متاسفانه در جامعه ما به این شبکه ها به عنوان ابزار آشنایی با افراد غریبه نگاه می شود. شهروندان عزیز باید به خاطر داشته باشند که فضای مجازی هیچ تفاوتی با دنیای واقعی نداشته و شما تمام ملاحظاتی که در دنیای واقعی برای محافظت از خود و اعضای خانواده و حریم شخصی خود رعایت می کنید باید در ارتباطات مجازی خود نیز رعایت کنید.

رییس پلیس آگاهی پایتخت گفت: اینکه فردی در فضای مجازی فعالیت می کند و تعداد زیادی دنبال کننده دارد به معنای سلامت روان و پایبندی اخلاقی وی نمی باشد.از شکل دادن مراودات و ارتباطات اجتماعی بر اساس تابلو چشم نواز و ویترینی که فرد کلاهبردار و آزارگر برای اغفال شما به نمایش گذاشته است خودداری کنید.

وی افزود: شما در دنیای واقعی افراد را تقریباً به همانگونه که هستند مشاهده می کنید اما در شبکه های اجتماعی شما با تصویر گزینش شده و اغراق آمیزی که فرد برای فریب مخاطب به نمایش گذاشته است روبرو هستید.

سردار گودرزی گفت: از آنجا که بسیاری از افراد به دلیل ترس از آبروریزی و قضاوت نزدیکان و اعضای خانواده به جای شکایت تن به باج دهی می دهند از خانواده ها می خواهم تا پشتیبان و حامی یکدیگر بوده و این اطمینان خاطر را به عزیزان خود بدهند که در برابر هر فرد غریبه و آزارگری از فرد قربانی حمایت می کنند و او را در این مسیر تنها نمی گذارند.

رییس پلیس آگاهی پایتخت گفت: کارآگاهان پلیس آگاهی با کشف پرونده های متعدد در این سال ها ثابت کرده اند که هرگز در برابر تضییع حقوق شهروندان بی تفاوت نبوده و با هوشمندی در اسرع وقت مجرمان را تسلیم دستگاه قضا می کنند. اما شیرین تر از کشف پرونده ها، پیشگیری از وقوع جرایم تلخی از این دست است. لذا از همه شهروندان به ویژه زنان سربلند سرزمینم می خواهم تا با رعایت نکات خود مراقبتی مانع از وقوع این اتفاقات ناگوار شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سوءاستفاده از احساسات زنان با پیج مادر – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سوءاستفاده از احساسات زنان با پیج مادر – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.