لباسی از جنس الماس اما نه برای فخر فروختن

لباسی از جنس الماس اما نه برای فخر فروختن

به گزارش ویکی بلاگ، پیش از هرچیز باید گفت که بر خلاف همتایان غیر نانویی خود، نانوالماس ها گران نیستند.

به نقل از ویکی بلاگ، آنها ذرات الماس در مقیاس نانو هستند که می توان آنها را ارزان و آسان ساخت و ساختار داخلی «شبکه کربنی» مشابهی با الماس های معمولی دارند.

این ساختار به آنها رسانایی حرارتی عالی می دهد به عبارت دیگر، آنها در هدایت گرما بسیار خوب هستند.

گروهی از دانشمندان دانشگاه RMIT استرالیا به سرپرستی پزشکان “شادی هوشیار” و “عایشه رحمان ” به تازگی پودر نانو الماس را با پلی اورتان و یک حلال مخلوط کردند. سپس محلول به دست آمده با استفاده از روش الکتروریسی را روی یک طرف یک پارچه پنبه ای معمولی اعمال کردند.

پس از اینکه محلول روی سطح خشک شد، پوششی تشکیل داد که متشکل از شبکه ای از نانوالیاف متصل به الیاف پنبه ای بزرگتر بود. اگر قرار بود از پارچه در لباس استفاده شود، قسمت روکش شده به سمت پوست پوشنده قرار می گرفت. سطح بیرونی بدون پوشش رها شد تا از کشیده شدن آن در گرمای محیط جلوگیری شود.

نمونه های مواد را در حالی که طرف های بدون پوشش آن ها رو به یک صفحه حرارتی نزدیک به 100 درجه سانتیگراد بود به مدت 10 دقیقه قرار گرفتند، سپس از به مدت 10 دقیقه خنک شدند. مشخص شد که این نمونه ها در مقایسه با نمونه های شاهد، دو تا سه درجه سانتی گراد (3.6 تا 5.4 درجه فارنهایت) گرمای بیشتری را از طریق سمت پوشش داده شده خود در طول دوره سرد شدن آزاد کردند.

همچنین مشخص شد که آنها محافظت بهتری در برابر اشعه ماوراء بنفش دارند. نفوذپذیری هوا و جذب رطوبت آن به خوبی پارچه های پنبه ای معمولی نبود، اما همچنان در محدوده قابل قبولی بودند.

دکتر هوشیار می گوید: اگرچه ممکن است دو یا سه درجه اختلاف، تغییر چندانی به نظر نرسد، اما تاثیراتی بر راحتی و سلامتی در مدت زمان طولانی ایجاد می کند و از نظر عملی می تواند تفاوت بین خاموش نگه داشتن یا روشن کردن کولر گازی باشد. همچنین پتانسیلی برای کشف چگونگی استفاده از نانوالماس برای محافظت از ساختمان ها در برابر گرمای بیش از حد وجود دارد که می تواند به مزایای زیست محیطی بیشتر منجر شود.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لباسی از جنس الماس اما نه برای فخر فروختن" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لباسی از جنس الماس اما نه برای فخر فروختن"، کلیک کنید.