مدل سازی رایانه ای نشان داد، کرگدن ها روزی پشمالو بودند!/ عکس

تینا مزدکی: محققان دریافتند که شکار مداوم انسان پس از عصر یخبندان از رسیدن کرگدن پشمالو به زیستگاه های مناسب جلوگیری کرده است. یک گروه بین المللی از محققان، به رهبری دانشمندان دانشگاه آدلاید و دانشگاه کپنهاگ، از مدل سازی کامپیوتری برای مطالعه استفاده کردند و یک راز دیرینه را فاش کردند.

آن ها با استفاده از مدل های رایانه ای، فسیل ها و DNA باستانی، 52000 سال تاریخ جمعیت کرگدن پشمالو را در سراسر اوراسیا با وضوحی که قبلاً امکان پذیر نبود، مطالعه کردند.نتیجه مطالعه نشان داد که از 30000 سال پیش، ترکیبی از دمای سرد و شکار پایین اما پایدار توسط انسان باعث شد کرگدن پشمالو به سمت جنوب برود و در پایان آخرین عصر یخبندان در پراکنده ای از زیستگاه های در حال تخریب به دام بیفتد.

با ذوب شدن زمین و افزایش دما، جمعیت کرگدن های پشمالو قادر به استعمار زیستگاه های مهم جدید که در شمال اوراسیا باز می شدند نبودند، درنتیجه منقرض شدند. کرگدن پشمالو، گونه ای نمادین از جانوران بزرگ، پوست ضخیم و خز بلندی داشت و قبل از این که منقرض شود چیزی حدود 10 هزار سال در شمال و مرکز اوراسیا زندگی کرد.

مدل سازی رایانه ای نشان داد، کرگدن ها روزی پشمالو بودند!/ عکس

یافته های متناقض و تاثیر انسانی

یافته اخیر محققان با تحقیقات قبلی تناقض دارد. تحقیقات قبلی نشان می داد انسان ها هیچ نقشی در انقراض کرگدن پشمالو نداشته اند. اکنون پژوهش ها نشان می دهد که نه تنها انقراض کرگدن ها بی تاثیر از حضور انسان نبوده، بلکه حیوان ده ها هزار سال قبل از انقراضش با انسان ها هم زمان زندگی کرده است.

ظاهراً محققان در مطالعه اخیر، تجزیه وتحلیل خود را با وضوح بسیار بالاتری نسبت به مطالعات ژنتیکی قبلی انجام دادند. بنابراین تعاملات مهمی که کرگدن های پشمالو با انسان داشتند مشخص و نحوه تغییر آن ها در فضا و زمان مستند شدند. یکی از این فعل وانفعالات که تا حد زیادی نادیده گرفته شد، سطح پایین مداوم شکار توسط انسان ها، احتمالاً برای غذا بود. امروزه نیز انسان ها تهدید زیست محیطی مشابهی ایجاد کرده اند.جمعیت حیوانات بزرگ به دلیل شکار بیش ازحد و تغییر کاربری زمین توسط انسان به محدوده زیستگاه های تکه تکه و غیر بهینه رانده شده اند.

در اواخر پلیس توسن 61 گونه از علفخواران بزرگ زمینی با وزن بیش از یک تن زنده بودند و تنها هشت مورد از آن ها امروزه وجود دارد. البته پنج گونه از آن گونه های زنده مانده کرگدن هستند. یافته های کنونی دانشمندان نشان می دهد که چگونه تغییرات آب وهوایی و فعالیت های انسانی می تواند منجر به انقراض جانوران بزرگ شود. این درک برای توسعه استراتژی های حفاظتی برای حفاظت از گونه های در حال تهدید، مانند کرگدن های آسیب پذیر در آفریقا و آسیا، حیاتی است. بامطالعه انقراض های گذشته، می توانیم درس های ارزشمندی برای محافظت از حیوانات بزرگ باقی مانده زمین بیابیم.

منبع: scitechdaily

227323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مدل سازی رایانه ای نشان داد، کرگدن ها روزی پشمالو بودند!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مدل سازی رایانه ای نشان داد، کرگدن ها روزی پشمالو بودند!/ عکس"، کلیک کنید.