میراث شوم فدراسیون ها – ویکی بلاگ

میراث شوم فدراسیون ها - ویکی بلاگ

مواجه شدن فدراسیون ها با بدهی های میلیاردی به جا مانده از سال های گذشته به یک معضل تبدیل شده و آسیب این اتفاق متوجه ورزشکاران خواهد بود.

به گزارش ویکی بلاگ، معضلی به نام “بدهی های قدیمی” در فدراسیون های ورزشی رخنه کرده که شاید تا مدت ها اثر این معضل را در برنامه ها و اقدامات فدراسیون ها شاهد باشیم. برخی فدراسیون ها پس از برگزاری انتخابات شاهد رونمایی از بدهی ها و یا قراردادهای عجیب و غریبی هستند که از سال های گذشته به جا مانده اما تسویه حساب آن دامن گیر فدراسیون فعلی شده است. بودجه ای که باید برای پشتوانه سازی، برگزاری با کیفیت تر اردوی های تیم ملی و خرید تجهیزات صرف شود در برخی مواقع پای بدهی های گذشته می رود و آسیب این اتفاق نیز بیشتر متوجه ورزشکار خواهد بود.

نکته قابل تامل این است، برخی افراد که فدراسیون ها را با بدهی کلان به رییس بعدی سپردند نه تنها مورد مواخذه قرار نگرفتند بلکه در برخی موارد مشاهده شده پست های مدیریتی بالاتری هم صاحب شده اند. به نظر می رسد وزارت ورزش نباید به سادگی از کنار این اتفاقات بگذارد و حداقل اجازه ندهد رییسی با بدهی میلیاردی فدراسیون را تحویل فرد بعدی بدهد.

در این میان به برخی فدراسیون ها اشاره داریم که درگیر بدهی های میلیاردی گذشته هستند:

بدهی هنگفت وزنه برداری برای برگزاری کنسرت!

این فدراسیون به دلیل نوع قراردادی که برای اجاره سالن وزنه برداری آزادی برای برگزاری کنسرت و همایش ها بسته شده بود، در حال حاضر محکوم به پرداخت 24 میلیارد شده و برخی حساب های فدراسیون نیز بسته شده است. همچنین سنوات کارمندان در سال های گذشته پرداخت نشده که منجر به شکایت آنها شد. علاوه بر این فدراسیون برای اجاره پنج ساله سالن باید مبلغ 2 میلیارد و 400 میلیون تومان به شرکت توسعه و تجهیز نیز پرداخت کند.

بدهی داخلی و خارجی روی دست دوچرخه سواری

فدراسیون دوچرخه سواری با انواع و اقسام بدهی ها روبرو شد. ابتدا مشخص شد ایران برای ورزشکارانی که تست دوپینگشان مثبت شده بود و همچنین برگزاری تورهای میلاد دونور، کرمان و مازندران و میزبانی مسابقات قهرمانی آسیا تریال، به اتحادیه جهانی دوچرخه سواری بدهی ارزی دارد که این بدهی قسط بندی شده و فدراسیون در هر قسط 10 هزار دلار پرداخت می کند. 

همچنین ساختمان فدراسیون به فروش رفت و به جای آن یک ساختمان تقریبا خرابه به همراه بدهی چند میلیاردی به پیمانکار روی دست فدراسیون باقی ماند.

قایقرانی و بدهی میلیاردی به گمرک و اداره مالیات

در چهار سال اول مدیریت فدراسیون قایقرانی شاهد رو شدن بدهی های مالی بودیم. فدراسیون تصمیم گرفت با شرکت چینی تسویه حساب کند تا قایق های رویینگ که چند سال پیش خریداری شده بود بالاخره وارد ایران شوند. این قایق ها پس از تسویه حساب با شرکت چینی  از سال 98 تا اوایل دی 1400 در گمرک ایران باقی ماندند. ابتدا مشخص شد که فدراسیون به گمرک بدهی دارد و پس از حل این بدهی، این بار  مشخص شد که فدراسیون چندین میلیارد بدهی مالیاتی مربوط به سال های گذشته دارد که بر اثر آن حساب فدراسیون و حساب شخصی رییس فدراسیون بسته شد که در نهایت این بدهی قسط بندی شد.

آوار بدهی روی سر تیراندازی

فدراسیون تیراندازی نیز از دیگر فدراسیون هایی است که با بدهی میلیاردی مواجه شد. در روز انتخابات فدراسیون تیراندازی از بدهی 30 میلیاردی این فدراسیون پرده برداشته شد. بخشی از این بدهی مربوط به دوره هاشمی و بخشی از آن نیز مربوط به دوره ریاست علی دادگر بود. حساب فدراسیون تیراندازی در سال گذشته مجددا با درخواست مهدی هاشمی رییس اسبق فدراسیون تیراندازی بسته شد. او که در سال 1401 مبلغ 31 هزار یورو از این فدراسیون دریافت کرده بود، در سال 1402 نیز با ارسال نامه ای به وزیر ورزش درخواست مطالبه 15 هزار یوروی دیگر کرد. با اعلام رییس فدراسیون تیراندازی، مهدی هاشمی بابت سنوات و پرداخت های سال های 86 تا 95 که در فدراسیون تیراندازی رییس بوده مبلغ 3میلیارد و 314 میلیون را درخواست کرده و حساب فدراسیون به خاطر همین مبلغ مجددا بسته شد.

بدهی 16 میلیاردی فدراسیون ناشنوایان

نکو نعل آزاد رییس جدید فدراسیون ناشنوایان میزان بدهی این فدراسیون را بیش از 16 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: زمانی که فدراسیون را تحویل گرفتم فدراسیون 16/5 میلیارد تومان بدهی داشت که این بدهی ها مربوط به خرید بلیت، رزرو هتل، هزینه ی رستوران، بیمه و… است که متاسفانه انباشته شده است. 

علاوه بر این، فدراسیون های دیگری هم هستند که با بدهی مالیاتی، بسته شدن حساب فدراسیون و بدهی به شرکت توسعه و تجهیز رو برو بودند.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میراث شوم فدراسیون ها – ویکی بلاگ" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میراث شوم فدراسیون ها – ویکی بلاگ"، کلیک کنید.