نقش کم خوابی در ابتلا به یک بیماری خاموش

نقش کم خوابی در ابتلا به یک بیماری خاموش

با اینکه کمبود خواب اثرات نامطلوب بسیاری دارد، بسیاری از افراد نمی توانند به میزان کافی 7 تا 8 ساعت در طول شبانه روز بخوابند، موضوعی که می تواند منجر به یک بیماری خاموش شود.

به گزارش ویکی بلاگ، انجمن قلب آمریکا اعلام کرد که کمبود خواب منجر به عارضه ای می شود که متخصصان آن را «کبد چرب غیرالکلی» (non-alcoholic fatty liver disease) می نامند. عارضه ای که از هر چهار آمریکایی دست کم یک نفر به آن دچارند.

کبد چرب غیرالکلی چیست؟

کبد چرب غیرالکلی همان طور که از نامش پیداست، از وجود چربی در کبد خبر می دهد. «ابراهیم هانونه»، متخصص گوارش در مینه سوتا، می گوید که افزایش وزن، دیابت نوع 2، فشار خون و تری گلیسیرید بالا و آپنه انسدادی خواب از عوامل اصلی عارضه کبد چرب غیرالکلی به شمار می روند.

او می گوید: مصرف الکل هم موجب چرب شدن کبد می شود، اما کبد چرب غیرالکلی به دلیل مشکلات سندرم متابولیک و افزایش وزن و بدون مصرف الکل رخ می دهد، به همین دلیل آن را غیرالکلی می نامند. البته او تاکید می کند که سابقه خانوادگی هم خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

به گزارش ایندیپندنت، کبد چرب غیرالکلی را به این دلیل که اغلب بی نشانه است «همه گیری خاموش» می نامند.

به گفته هانونه، برخی پژوهش ها نشان می دهد که 25 تا 35 درصد جمعیت کل آمریکا به کبد چرب غیرالکلی مبتلا شده اند که چیزی بیش از یک نفر از هر چهار نفر است. اما بیشتر افراد به خصوص در مراحل اولیه ابتلا، هیچ نشانه ای ندارند. برخی افراد ممکن است نشانه های عمومی مانند خستگی، مه مغزی و درد شکم را بروز دهند.

به طور کلی بیماری کبد چرب تا وقتی وخیم نشده باشد، علایم عمده ای ایجاد نمی کند. برای مثال، وقتی که فرد پیش تر به بیماری سیروز کبدی یا سرطان کبد دچار شده باشد ممکن است علایم کبد چرب غیرالکلی هم آشکار شود. البته بیماری کبد چرب با افزایش خطر سیروز کبدی و سرطان کبد مرتبط است.

ارتباط بین خواب و کبد چرب غیرالکلی

طبق گفته «کریستین کرک پاتریک»، متخصص تغذیه در بیمارستان کلیولند، تحقیقات متعدد نشان می دهند که کمبود خواب باکیفیت با افزایش وزن، افزایش گرسنگی و کنترل نامطلوب قند خون مرتبط است.

او می گوید که مقاومت دربرابر انسولین عامل اصلی بروز چربی در کبد محسوب می شود.

با توجه به ماهیت «خاموش بودن» این بیماری، متخصصان بر اهمیت غربالگری کبد چرب تاکید می کنند، به ویژه برای افرادی که زمینه ابتلا به این بیماری را دارند، حتی اگر هیچ نشانه ای در آنان مشاهده نشود.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقش کم خوابی در ابتلا به یک بیماری خاموش" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقش کم خوابی در ابتلا به یک بیماری خاموش"، کلیک کنید.