نوبت پاسخگویی تمدن غرب! – ویکی بلاگ

نوبت پاسخگویی تمدن غرب! - ویکی بلاگ

تمدن غرب، بیش از هر زمانی توخالی و بی معنی شده است و دیگر نمی تواند هسته اصلی فکری خود را حتی در عرصه رسانه تداوم ببخشد.

به گزارش ویکی بلاگ، «نوبت پاسخگویی تمدن غرب» عنوان سرمقاله شماره امروز روزنامه خراسان به قلم مصطفی منتظر است که در ادامه می توانید بخوانید: اعتراضات دانشگاه های آمریکا علیه نسل کشی صهیونیست ها در غزه به نقاط جالبی رسیده است. ده ها دانشگاه آمریکا به علاوه برخی دانشگاه ها و شهرهای بزرگ در فرانسه، انگلیس، ایتالیا، کانادا و استرالیا، شاهد بی سابقه ترین تظاهرات دانشگاهیان و مردم علیه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه است. در آمریکا 550 دانشجو و ده ها استاد دانشگاه، مضروب و بازداشت شده اند. این درحالی است که برخی نمایندگان رسانه ها و ناظران بین الملل پیش بینی کردند که چادرهای اعتراضی دانشجویان در روزهای آتی بخش های بیشتری از آمریکا و اروپا را فرا می گیرد.

نمایندگان رسانه های مختلف گزارش دادند که اعتراضات تحت رهبری دانشجویان آمریکایی و اروپایی، مسالمت آمیز و شعارهای آن ها فقط حاوی پیام «فلسطین را آزاد کنید» بوده اما معترضان با واکنش گسترده از سوی مقام های آمریکایی و اسراییلی از جمله اتهامات یهودی ستیزی روبه رو شده و به همین دلیل مورد  سرکوب نیروهای پلیس قرار گرفته اند. ورود پلیس به محیط دانشگاه، تعطیلی کلاس ها، اخراج برخی استادان، دستگیری دانشجویان و تهدید آنان به برخورد سخت تر از جمله مواردی است که سابق علیه ایران به عنوان نمادی از ضددموکراسی بودن نظام اسلامی استفاده می شد و حالا در مقابل چشم همگان در آمریکا رخ می دهد.

در آخرین مورد هم کنگره برای تغییر وضعیت دانشگاه های پرشمار آمریکا که وارد اعتراضات شده اند، ورود کرده و درخواست تغییر روسای برخی از آنان را مطرح کرده است. ثروتمندان صهیونیست هم کمک های مالی خود را متوقف کردند تا شاید بتوانند وضعیت را نه از کف دانشگاه که با زور پول کنترل کنند.

تشت رسوایی غرب در قضیه حقوق بشر با کشته شدن 34 هزار انسان بی گناه که حدود 15 هزار نفر آن کودک بودند، هم افتاده است. تمام شعارهایی که کشورهای ضدغربی را با آن ها تحت فشار قرار می دادند، حالا تمسخرآمیز شده است. اگرچه همان زمان هم مشخص بود که این شعارها توخالی است اما امروز همه دنیا به وضوح می فهمد که قضیه چیست؟

فاجعه گورهای دسته جمعی در مقابل بیمارستان های سوخته، هر وجدان خاموشی را بیدار می کند اما انگار غربی ها قصدی برای بیدار شدن ندارند و برایشان حفاظت از صهیونیست های غاصب از هر چیزی مهم تر است. یکی دیگر از شعارهای معمول غربیان، آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات بود که پس از سخنان مالک تلگرام، مشخص شد آن هم دروغی بیش نیست. الگوریتم های شبکه های اجتماعی و بزرگ ترین کمپانی های اینترنتی و فناوری جهان طوری طراحی شده اند تا اخبار را به صورت سانسور شده به دست مخاطبان به ویژه در غرب برسانند. یعنی برعکس ایران که یک جریان به شدت قوی، هر خبر کوچک ضد جمهوری اسلامی را از طرق مختلف به مخاطب داخلی می رساند، در آمریکا هیچ جریان ضدسیستمی امکان رشد و نمو ندارد و در لابه لای جریان فناورانه به انحای مختلف سرکوب می شود. این ها یعنی تمدن غرب، بیش از هر زمانی توخالی و بی معنی شده است و دیگر نمی تواند هسته اصلی فکری خود را حتی در عرصه رسانه تداوم ببخشد.

ما در میانه مسیری از گذر از تمدن غرب هستیم؛ همان تمدنی که قرار بود تمام کشورهای در حال توسعه در گذر برای رسیدن به آن باشند. مهم آن است که این وجوه فکری، تمدنی و فلسفی را بیش از هر زمان دیگر، سردست بگیریم و متفکران غربی را زیر سوال ببریم. چارچوب واقعیت، شرایط را برای پرسشگری از غرب مهیا ساخته تا جایی که هابرماس هم دیگر سکوت را بر فلسفه بافی صهیونیست پسند ترجیح می دهد. امروز، زمان پاسخگو کردن تمدن مدرن غربی است.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نوبت پاسخگویی تمدن غرب! – ویکی بلاگ" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نوبت پاسخگویی تمدن غرب! – ویکی بلاگ"، کلیک کنید.