نکاتی درباره واکسن «روتاویروس» – ویکی بلاگ

نکاتی درباره واکسن «روتاویروس» - ویکی بلاگ

به تازگی دو واکسن جدید به سبد واکسیناسیون کشور اضافه شده اند و همزمان با دیگر واکسن های گروه سنی هدف تزریق می شوند که واکسن «روتاویروس» یکی از این دو واکسن است؛ روتاویروس عامل عفونت دستگاه گوراش است و یکی از رایج ترین علل اسهال در میان نوزادان و خردسالان در جهان به حساب می آید.

به گزارش ویکی بلاگ، واکسن «روتاویروس» به شکل خوراکی در دو، چهار و شش ماهگی همزمان با واکسن های همان گروه سنی به جامعه هدف داده می شود.

واکسن روتاویروس در دو ماهگی به همراه واکسن های فلج اطفال خوراکی، پنج گانه (سه گانه، هپاتیت ب، هموفیلوس آنفلوآنزا) و پنوموکوک تزریق می شود. همچنین این واکسن در چهار ماهگی به همراه واکسن فلج اطفال خوراکی، فلج اطفال تزریقی، پنج گانه و پنوموکوک به نوزادان تزریق می شود. این واکسن به همراه واکسن فلج اطفال خوراکی، فلج اطفال تزریقی و پنج گانه در شش ماهگی به جامعه هدف تزریق می شود.

روتاویروس عامل عفونت دستگاه گوارش است و یکی از رایج ترین علل اسهال در میان نوزادان و خردسالان در جهان به حساب می آید. علایم ابتلا به روتاویروس در کودکان معمولا شدیدتر از بزرگسالان است. علاوه بر اسهال شدید، این ویروس باعث التهاب معده و روده شده و با استفراغ، تب، درد در ناحیه شکم همراه است که می تواند منجر به کم آب شدن بدن شود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، روتاویروس از دو روز از ظهور علایم در مدفوع بیمار یافت می شود و از طریق مدفوعی_دهانی و تماس نزدیک بین افراد منتقل می شود. بیماری از فرد بیمار، ناقل سالم (فردی که آلوده به میکروب است اما علایم بیماری ندارد) و همچنین اشیاء آلوده شده با ترشحات بدن، قابل انتشار است. این ویروس می تواند روی سطوحی که ضد عفونی نشده اند برای هفته ها یا ماه ها زنده بماند.  

کودکان بیشتر در خطر ابتلا به بیماری روتاویروس هستند. بیماری روتاویروس عمدتا در بین کودکان 3 ماهه تا 3 ساله واکسینه نشده، رخ می دهد. همچنین برخی بزرگسالان مانند افراد مسن و افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به روتاویروس هستند.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نکاتی درباره واکسن «روتاویروس» – ویکی بلاگ" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نکاتی درباره واکسن «روتاویروس» – ویکی بلاگ"، کلیک کنید.