هاشمی: «آتش بس المپیک» را از IOC مطالبه کنیم/ ایران آماده میزبانی فوتسال «جاده ابریشم» است

هاشمی: «آتش بس المپیک» را از IOC مطالبه کنیم/ ایران آماده میزبانی فوتسال «جاده ابریشم» است

وزیر ورزش و جوانان با انتقاد از سکوت و استانداردهای متناقض و دوگانه جوامع ورزشی بین المللی، از وزرای ورزش عضو پیمان شانگهای خواست در مقابل نسل کشی رژیم صهیونیستی، برقراری «آتش بس المپیک» را از کمیته بین المللی المپیک مطالبه کنند.

به گزارش ویکی بلاگ و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان امروز صبح (جمعه- چهارم خرداد) در ابتدای سخنان خود در جمع وزرای ورزش کشورهای عضو پیمان شانگهای با اشاره به شهادت رییس جمهور و همراهان ایشان اظهار کرد: امروز بنده به عنوان نماینده ملت بزرگ ایران در این اجلاس حضور دارم. مردم عزیز ما در غم از دست دادن رییس جمهور مردمی و مهربان خود و همراهان پرتلاش و خدمتگزار ایشان اندوهگین اند.

وی به ویژگی های اخلاقی و کاری شهید آیت الله رییسی اشاره کرد و گفت: رییس جمهور مردمی ایران اسلامی، مدیری سخت کوش در مسیر رشد و تعالی کشور بود و نبودش باعث اندوه ملت قدرشناس ایران است. از این فرصت استفاده می کنم و قدردان ابراز همدری شما همکاران در این اجلاس با غم بزرگ ملت ایران هستم.

وزیر ورزش و جوانان با تشکر از میزبانی قزاقستان، به جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه اشاره داشت و با ابراز تاسف از کشته شدن هزاران انسان بی گناه فلسطینی افزود: هم اکنون که این اجلاس در حال برگزاری است رژیمی کودک کش در حال نسل کشی در فلسطین است. در جنایات اخیر رژیم صهیونیستی بیش از 34183 نفر که 72 درصد از این تعداد زن و کودک اند در غزه کشته شده اند و تاسف بارتر این که 243 ورزشکار شامل 164 فوتبالیست و ده ها ورزشکار دیگر از این میان، قربانی وحشی گری های این رژیم شده اند. 4 استادیوم ورزشی غزه به کلی نابود شده و تمامی زیرساخت های ورزشی این منطقه از جمله ساختمان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک این منطقه موردحمله قرار گرفته اند.

هاشمی با انتقاد از سکوت جوامع ورزشی بین المللی اظهار کرد: تاسف بارتر از این سکوت، اتخاذ استانداردهای دوگانه است که به منزله حمایت از این جنایت هاست. مگر هدف المپیزم به خدمت گرفتن ورزش برای تعالی همه جانبه انسان در جهت ایجاد جامعه ای مملو از صلح و حفظ ارزش و مقام والای انسانی نیست؟ از طرفی روسیه با شدیدترین تحریم های ورزشی مواجه می شود، اما در مقابل رژیمی کودک کش، هیچ واکنشی نشان داده نمی شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با اعمال استانداردهای دوگانه و سیاست زدگی در ورزش مخالف بوده و این مخالفت را بارها به طور رسمی بیان کرده است افزود: مخالفت با تحریم المپیک زمستانی 2022 پکن و مخالفت با تحریم حضور ورزشکاران روس در المپیک 2024 پاریس نمونه ای از مخالفت ایران با اعمال استانداردهای دوگانه است.

وزیر ورزش و جوانان ایران افزود: با توجه به ارتباط تنگاتنگ حقوق بشر و ورزش، در راستای وظایف ذاتی سازمان ها و نهادهای ورزشی و مسیولیت های اجتماعی آنان نسبت به رخدادهای جهانی، پیشنهاد می کنم کشورهای عضو شانگهای در جهت حمایت از مردم مظلوم فلسطین قطع نامه ای مستقل تصویب کنند و به منظور توقف و جلوگیری از تداوم کشتار مردم بی دفاع غزه و فاجعه انسانی رفح، طی نامه ای رسمی به کمیته بین المللی المپیک، طرح اجرای فوری و زودتر از موعد «آتش بس المپیک»را مطالبه کنند.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم افزایش تعاملات و ارتباطات ورزشی بین اعضای پیمان شانگهای اشاره کرد و گفت: به این منظور پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برگزاری جام فوتسال «راه ابریشم» کشورهای عضو شانگهای است و امیدوارم دیگر اعضا با این پیشنهاد همراهی کنند. جمهوری اسلامی ایران آماده است میزبانی اولین دوره این مسابقات را برعهده بگیرد.

وی در پایان سومین پیشنهاد خود را به نمایندگی از دولت ایران ارایه کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در جمهوری اسلامی ایران، علاقمندیم میزبان اجلاس 2026 وزرای ورزش شانگهای در تهران باشیم.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هاشمی: «آتش بس المپیک» را از IOC مطالبه کنیم/ ایران آماده میزبانی فوتسال «جاده ابریشم» است" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هاشمی: «آتش بس المپیک» را از IOC مطالبه کنیم/ ایران آماده میزبانی فوتسال «جاده ابریشم» است"، کلیک کنید.