ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

ویکی بلاگ/فارس ورزش استان فارس در سال 1402 اتفاقات ریز و درشت، تلخ و شیرین بسیاری را تجربه کرد، اما در نهایت باز هم مثل سالیان اخیر، نمی توان به عملکرد کلی مجموعه ورزش استان نمره قبولی داد و به خصوص در عرصه زیرساخت ها، اتفاق خاصی در عرصه ورزش استان رخ نداد.

در سالی که گذشت تیم های ورزشی عملکرد پرفراز و نشیبی داشتند و به رغم اتفاقات خوبی که در برخی رشته ها رقم خورد، اما باز هم استان فارس نتوانست خود را به عنوان یک استان قدرتمند در عرصه ورزش کشور مطرح کند.

تک ستاره های ورزش استان نیز عملکرد متفاوتی داشتند. برخی در عرصه جهانی درخششی خیره کننده داشتند و برخی دیگر انتظارات را برآورده نکردند.

بلاتکلیفی ادامه دار ورزشگاه های بین المللی

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

ورزشگاه 50 هزار نفری پارس 30 سال پس از کلنگ زنی و سالن 6 هزارنفری شهید سلیمانی 15 سال پس از کلنگ زنی، همچنان بدون استفاده باقی مانده اند. دو پروژه بزرگی که برای برگزاری مسابقات ملی و بین المللی هم روی آنها حساب باز شده است اما هنوز هم کسی نمی داند که دقیقا چه زمانی بازگشایی خواهند شد.

ورزشگاه پارس که یک بار در سال 96 رسما افتتاح شده است، بیش از 50 مورد نقصی دارد که همچنان در انتظار رفع شدن هستند.

سالن 6 هزارنفری نیز که در سال 1400 افتتاح شد، هنوز نواقص زیادی دارد و نمی تواند میزبان مسابقاتی حتی در سطح شهر شیراز باشد.علاوه بر این پروژه های بزرگ، ورزشگاه های قدیمی شیراز نیز حال و روز خوبی ندارند.

ورزشگاه حافظیه با ایرادهای بسیاری مواجه است. زمین چمن این ورزشگاه نیز تا مقطعی از فصل زمستان رضایت نسبی را فراهم کرد اما در انتهای سال، به وضعیت نابسامان سال های گذشته دچار شد.

ورزشگاه شهید دستغیب با تعویض چمن مصنوعی و نصب صندلی روی سکوها وضعیت بهتری به خود گرفت اما هنوز با استانداردهای مطلوب، فاصله زیادی دارد.

سالن قدیمی 22 بهمن که روزگاری میزبان بازی های پرهیجان جام رمضان بود و یکی از معدود سالن های جنوب شهر شیراز به شمار می رود نیز وضعیت بسیار نابسامانی دارد و برای برگزاری تمرین تیم های محلی هم مناسب نیست.

ظهور دو تیم در بسکتبال و فوتبال

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

یکی از اتفاقات خوب سال 1402 بازگشت شیراز به سطح اول بسکتبال کشور پس از نزدیک به هفت سال بود. «لیموندیس» به عنوان یکی از زیرشاخه های باشگاه مهرام تهران، به شیراز آمد و عملکرد خوبی در لیگ برتر کشور داشت. این تیم در نخستین سال حضور در عرصه ورزش، توانست به مرحله حذفی رقابت ها راه پیدا کند و امیدواری زیادی در بین ورزش دوستان شیراز و فارس ایجاد کند.

همچنین تیم فوتبال شهر راز نیز توسط دو مالک جوان شیرازی با خرید امتیاز یک تیم لیگ یکی به جام آزادگان وارد شد تا تعداد تیم های این شهر در سطح دوم فوتبال کشور به 2 تیم افزایش پیدا کند. البته شهر راز با وجود صرف هزینه های زیاد و به خدمت گرفتن بازیکنان و مربیان نامدار، نتوانست عملکرد چندان مطلوبی داشته باشد و سال شمسی را در رتبه سیزدهم به پایان رساند.

هندبال همچنان ورزش تیمی اول فارس

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

هندبال کازرون کار خود را با شهید شاملی و با حضور در جام باشگاه های آسیا آغاز کرد و هر چند توفیق قابل ذکری کسب نکرد، اما در لیگ برتر کشور همچنان به عنوان یک مدعی جدی ظاهر شد و سال را با حضور روی پله دوم جدول به پایان رساند.

تیم شهید چمران لارستان نیز توانست با موفقیت در لیگ دسته اول، جواز حضور در رقابت های فصل آینده هندبال مردان کشور را کسب کند.

در لیگ برتر هندبال بانوان هم زاگرس جنوبی فارس با 21 امتیاز رتبه سوم را جشن گرفت، اما شهید چمران لارستان با کسب تنها 5 امتیاز در 14 بازی به لیگ دسته اول سقوط کرد.

افول شدید فوتسال و والیبال فارس

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

در سال های اخیر، استان فارس در دو رشته پرطرفدار و موفق کشور در عرصه بین المللی، عملکرد بسیار ضعیفی داشته است و این روند در سال 1402 نیز ادامه پیدا کرد.

فوتسال فارس که زمانی دو تیم در لیگ برتر و چند تیم در لیگ های یک و دو کشور داشت، سومین سال غیبت در لیگ برتر را تجربه کرد و در عرصه بانوان نیز امتیازات دو باشگاه فعال استان به استان های دیگر واگذار شد.

در رشته والیبال نیز سال ها از آخرین حضور تیم های فارس در سطح اول کشور می گذرد و خبری از ایجاد تحول در این زمینه نیست.

افول کشتی گیران

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

ستاره کشتی فرنگی کشور، در سال جاری نتوانست انتظارات را برآورده کند. محمدرضا گرایی در چند مسابقه بزرگ جهانی و آسیایی و حتی تورنمنت های بین المللی، تن به شکست های عجیبی داد که از این قهرمان برجسته جهان و المپیک انتظار نمی رفت.

برادر بزرگتر او هم اتفاقی عجیب و ناراحت کننده را رقم زد. محمدعلی گرایی با پرتاب بطری آب در حین کشتی برادرش با حریف ژاپنی، تعجب همگان را برانگیخت. کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی با محرومیتی سنگین از سوی فدراسیون جهانی مواجه شد و در آخرین روزهای سال بود که با رایزنی های فدراسیون و پرداخت جریمه ای سنگین، این محرومیت بخشیده شد، اما حتی این بخشودگی هم نمی تواند خاطره آن اتفاق تلخ را از ذهن ورزش دوستان بزداید.

سایر کشتی گیران استان فارس نیز عملکرد چشمگیری در عرصه های مختلف نداشتند و در مجموع نمی توان به کارنامه کشتی استان فارس در سال اخیر، نمره قبولی داد.

درخشش خیره کننده گرگ ایرانی

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

هادی چوپان ملقب به گرگ ایرانی، در آخرین روزهای سال اتفاقات خوبی را برای ورزش استان فارس و کشور رقم زد. این بدنساز حرفه ای اهل شیراز، در فاصله کمتر از دو هفته در دو رویداد بزرگ جهانی یعنی آرنولد کلاسیک آمریکا و آرنولد کلاسیک بریتانیا، موفق به کسب عنوان قهرمانی شد.

این در حالی بود که این ورزشکار کم شنوا برای رسیدن به این رقابت ها استرس زیادی را به خاطر عدم صدور روادید پشت سر گذاشته بود، زیرا تا یک روز مانده به شروع مسابقات، اجازه روادید او از طرف کشور انگلستان صادر نشد.

میزبانی یک شهرستان از بازی بین المللی

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

یکی از معدود اتفاقات جذاب امسال برای استان فارس، میزبانی شهرستان لارستان از دیداری هر چند دوستانه، اما بین المللی بود.

سالن خیرساز و آبرومند این شهرستان، توانست به خوبی پذیرای دیدار دوستانه دو قدرت بزرگ فوتسال جهان باشد که نقطه عطفی در تاریخ ورزش استان فارس محسوب می شود.

عملکرد ضعیف در هانگژو

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

در بازی های آسیایی هانگژو به عنوان بزرگترین رویداد ورزشی قاره کهن، کاروان ورزشی فارس متشکل از11 ورزشکار بود که در نهایت تنها دو مدال برنز بدست آورد.

این در حالی بود که آقایان استان فارس هیچ مدالی در هانگژو نگرفتند. در این بازی ها، فرانک پرتو آذر بانوی دوچرخه سوار شیرازی دست به کار بزرگی زد و با کسب نشان برنز در رشته سخت کوهستان نخستین مدال زنان ایران در تاریخ رشته دوچرخه سواری بانوان برای فارس و کشور رقم زد و تاریخ ساز شد.

سعیده جعفری ورزشکار اهل شهرستان فسا از توابع استان فارس نیز دیگر ورزشکار شرکت کننده از این استان در رشته تیمی کبدی بود که توانست به مدال برنز دست پیدا کند.

در بازی های پاراآسیایی، وضعیت فارسی ها بهتر بود. 16 ورزشکار استان فارس در چهارمین دوره بازیهای پارا آسیایی هانگژو 13 مدال کسب کردند. کاروان اعزامی از فارس متشکل از 16 ورزشکار در 6 رشته موفق به دریافت 6 نشان طلا، پنج نقره و 2 برنز شدند.

بی ثباتی و بلاتکلیفی در مدیریت

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

ورزش استان فارس در سالی که گذشت، پنجمین مدیر در 4 سال اخیر را به خود دید. محمدمهدی سرافراز شکوهی پس از حدود یک سال، به دلایلی که اعلام نشد کنار گذاشته شد و جای خود را به رحیم خداجو داد. خداجو هم با وجود اینکه در اواسط آبان ماه به عنوان سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان منصوب شد، اما تا پایان سال در انتظار حکم مدیرکلی خود ماند و اطمینانی از باقی ماندن در این مسند نداشت.

همچنین بخش زیادی از هییت های ورزشی استان فارس نیز بدون رییس اداره شدند. طبق آخرین آماری که به خبرنگار ویکی بلاگ در اسفندماه ارایه شد، 15 هییت ورزشی استان «بدون رییس» و به صورت سرپرستی اداره می شدند. رقمی سوال برانگیز که هرگز پاسخ مشخصی به آن داده نشد.

افزایش امید به فجر سپاسی

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

فجر سپاسی در سالی که گذشت، همواره خود را در قامت یک مدعی در لیگ دسته اول فوتبال کشور حفظ کرد. این تیم در خردادماه و در پایان فصل قبل جام آزادگان، در روز پایانی از صعود به لیگ برتر بازماند.

زردپوشان در فصل جاری هم عملکرد قابل قبولی داشتند و سال را با رتبه سومی به پایان رساندند. شاگردان رجب زاده امیدوارند که در بهار سال 1403 جشن صعود به لیگ برتر را برپا کنند.

فعال شدن رده های پایه باشگاه فجرشهید سپاسی، بهترین اتفاقی بود که در سال جاری رقم خورد و هواداران این تیم را برای رسیدن به جایگاه گذشته در عرصه بازیکن سازی، امیدوار کرد.

کم کاری در عرصه مهم اجتماعی

ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه

در نهایت می توان گفت ورزش استان فارس همچنان حال ناخوشی دارد. تا زمانی که زیرساخت های ورزش استان و به خصوص کلان شهر شیراز به نقطه ایده آل نرسد، نمی توان انتظار عملکرد درخشانی از ورزشکاران داشت.

مسیولان استان هم به این موضوع واقف بوده و برای رفع مشکلات در تلاش هستند، اما مشکلات عدیده اقتصادی و گاهی نیز سوء مدیریت، اجازه پیشرفت چشمگیر در این عرصه مهم اجتماعی را نمی دهد.

در حالی که همگان به تاثیر رشد ورزش در کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش نشاط جمعی اذعان دارند، اما هنوز آن اتفاق خاص و ویژه در این شهر و استان نیفتاده است؛ به طوری که نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی هم عنوان کرد که کار شاخصی برای ورزش شیراز و استان فارس توسط مسیولان انجام نشده است.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ورزش فارس در انتظار اتفاقی ویژه"، کلیک کنید.