چگونه در هوای سرد، گرم بمانیم؟

چگونه در هوای سرد، گرم بمانیم؟

در فصل زمستان همه جویای راه هایی هستند تا خود را از سرما در امان نگه دارند؛ چه آن هایی که در صف تاکسی یا اتوبوس انتظار می کشند، چه کسانی که برای دویدن و پیاده روی بیرون می روند. خوشبختانه فرایندی که بدن برای تجزیه مواد غذایی به کار می گیرد، همچون گرم کننده داخلی بدن عمل می کند.

به گزارش ویکی بلاگ، از آنجا که افزایش اختلاف دمای بدن و محیط سرد پیرامون، باعث می شود که گرمای بدن سریع تر از دست برود، حفظ دمای طبیعی بدن به چالش بزرگ تری تبدیل می شود. بنابراین، زمانی که هوا سرد است، برخی از راهکارهای دفاعی هم لازم است تا بدن گرمای خود را در تعامل با محیط از دست ندهد.

به گزارش کانورسیشن، دو نفر با دمای بدنی کاملا مشابه در یک محیط یکسان ممکن است درک متفاوتی از دما نشان دهند. یکی از این دو شخص ممکن است حس کند از سرما در حال یخ زدن است، در حالی که فرد دیگر کاملا راحت به نظر برسد.

متخصصان معتقدند گذشته از بازخوردهای حسی مختلف افراد، واکنش های فیزیولوژیک طبیعی به سرما همچنین می تواند به سازگاری های رفتاری مانند لباس گرم پوشیدن مربوط باشد. با پوشیدن لباس گرم، بدن می تواند دمای 37 درجه را حفظ کند و در نتیجه احساس گرما می کنید.

آنچه بدن انجام می دهد

خون با حمل مواد غذایی، اکسیژن و سایر مواد مغذی در بدن جریان می یابد. این روند حمل و ارایه مواد مغذی در بدن، همچنین گرمای تولیدشده در ماهیچه ها را به پوست می رساند که از آنجا آزاد می شود.

در محیط های سرد، بدن برای حفظ گرمای اندام های حیاتی، جریان خون را به بالاتنه بازمی گرداند و در عین حال، تمرکز گردش خون را در پوست که نزدیک ترین اندام به محیط پیرامونی است، محدود می کند.

بدن از این طریق با به حداقل رساندن میزان خونی که به پوست می رود، از هدر رفتن گرمای بدن جلوگیری می کند و  گرمای داخلی آن را افزایش می دهد.

یکی دیگر از راهکارهای دفاعی بدن برای گرم ماندن، افزایش فعالیت عضلات است. این نیز به نوبه خود سوخت وساز بدن را افزایش می دهد و گرمای بیشتری ایجاد می کند. بر فرض لرزیدن ناخودآگاه هنگام سرمای شدید و امثال آن، نمونه هایی از این راهکار دفاعی خودکار بدن است.

اندازه بدن، چاقی و فعالیت متابولیکی بدن نیز به میزان چشمگیری بر نحوه تجربه فردی شخص از سرما تاثیر می گذارد. افرادی که جثه کوچک تر و  توده چربی کمتری دارند، گرمای بیشتری از دست می دهند. اما افرادی با جثه بزرگ تر ممکن است توده عضلانی بیشتری داشته باشند که تولیدکننده گرما است، یا چربی بیشتری داشته باشند که مانند پوشش اضافی عمل می کند و موجب می شود گرمای کمتری هدر رود.

چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

برای دستیابی به احساس گرما و حفظ آن، می توان لباس، فعالیت بدنی یا تغذیه را تغییر داد.

رایج ترین کاری که مردم برای حفظ گرما می کنند، پوشیدن پالتو، کلاه و دستکش است. در واقع، نقش لباس های زمستانی صرفا گرم کردن بدن نیست، بلکه بیشتر به نوعی برای جلوگیری از اتلاف گرمای بدن به محیط پیرامون عمل می کنند.

بر خلاف باور عمومی، سر انسان در مقایسه با سایر اعضای بدن، منبع اتلاف گرما نیست. اگر بتوان بالاتنه یا قسمت میانی بدن را گرم نگه داشت، می توان گردش خون را در اندام ها حفظ کرد و در نتیجه، بازوها، دست ها، ران ها و بخش های پایینی پاها گرم می مانند.

فعالیت بدنی نیز باعث انقباض ماهیچه ها می شود و مواد مغذی بیشتری را تجزیه می کند که باعث تولید گرمای بیشتر می شود. شاید متوجه شده باشید که وقتی بر اثر سرما کمی در جای خود حرکت و فعالیت می کنید، گرم تر می شوید.

البته فعالیت بدنی یا لباس، دمای بدن را افزایش می دهد و منجر به افزایش تعریق و از دست دادن گرمای بدن هم می شود.

خوردن غذا هم باعث افزایش تولید گرما در بدن می شود. روند تجزیه غذا دمای بدن را به آرامی افزایش می دهد.

به گزارش ایندیپندنت، افرادی که به طبیعت گردی و اتراق در دل طبیعت می روند، گاهی اوقات برای اینکه گرم بمانند، پیش از خواب نیز میان وعده ای صرف می کنند.

شاید متوجه بیشتر شدن ادرار در سرما هم شده باشید. این پدیده که پزشکان آن را «دیورز سرما» (Cold Diuresis) یا پریشابی می نامند، عارضه ای جانبی ناشی از انقباض عروق خونی و نتیجه افزایش فشار خون است، زیرا در سرما، همان مقدار مشابه خون بدن، فضای کمتری برای جریان یافتن دارد.

اگر از افرادی به شمار می روید که در  سرما حسابی خودتان را می پوشانید و پالتو گرم می پوشید، شاید بهتر باشد قدری تجدید نظر کنید. زیرا در این حالت بدن می کوشد گرمای اضافی داخلی را دفع کند و پوست بدن از جریان خون پر می شود، در نتیجه بدن شروع به تعریق می کند. در نتیجه، ممکن است از آنچه ابتدا حس می کردید بیشتر سردتان شود.

برای راحتی و نیز حفظ دمای مناسب بدن توصیه می شود که در زمستان، چه در داخل خانه و چه در هوای آزاد، لباس متناسب بپوشید.

پایان خبر ویکی بلاگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چگونه در هوای سرد، گرم بمانیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چگونه در هوای سرد، گرم بمانیم؟"، کلیک کنید.