کشاورزان از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی خودداری کنند – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان

کشاورزان از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی خودداری کنند - خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ویکی بلاگ، علی راه انجام اظهار کرد: سوزاندن بقایای گیاهی در مزارع پس از برداشت محصول ممنوع است و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد.

وی افزود: همچنین برابر ماده 20 قانون هوای پاک آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع خلاف قانون و با متخلفان به عنوان مجرم برخورد خواهد شد.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین تاکید کرد: با توجه به نزدیک شدن به زمان برداشت گندم، جو و کلزا در سطح استان و خشک شدن زود علف های هرز حاشیه مزارع و مراتع و همچنین سابقه آتش سوزی های عمدی و غیر عمدی مزارع در سنوات گذشته، لازم است تا کشاورزان نسبت به این امر اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی از کشاورزان استان خواست هرچه سریعتر با انجام عملیات شخم و دیسک نسبت به حذف علف های هرز خشک حاشیه مزارع خود اقدام کنند.

راه انجام گفت: آتش زدن بقایای گیاهی، علاوه بر آلودگی محیط زیست همچنین موجب فقیرترشدن خاک از نظر مواد آلی، کاهش حاصلخیزی خاک، از بین رفتن حشرات مفید و شکارگر، فشردگی خاک در اثر کاهش درصد مواد آلی و رطوبت خاک، کاهش تبادلات گازی خاک و کاهش جمعیت انواع میکروارگانیسم های خاک می شود.

وی تاکید کرد: مالکین اراضی زراعی اجاره ای در هنگام عقد قرارداد، موضوع حفاظت از اراضی و محیط زیست را در متن اجاره نامه قید و تضمین مناسب جهت ممانعت از آتش زدن بقایای گیاهی و جمع آوری بقایای آلوده کننده محیط را از اجاره کاران دریافت کنند تا دچار عواقب قانونی آن نشوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشاورزان از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی خودداری کنند – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشاورزان از آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی خودداری کنند – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.