2300 خانواده دارای چندقلو تحت پوشش بهزیستی اصفهان است – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان

2300 خانواده دارای چندقلو تحت پوشش بهزیستی اصفهان است - خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار ویکی بلاگ، ناصر چاووشی صبح شنبه در در نشست تخصصی کارشناسان بهزیستی استان اصفهان که در آستانه هفته جمعیت برگزار شد، اظهار داشت: 2 هزار و 300 خانواده دارای فرزند چند قلو تحت پوشش بهزیستی استان اصفهان قرار دارند که دو قلو تا پنج قلو هستند که به این خانواده ها تا سن هفت سالگی فرزندان مستمری پرداخت می کنیم.

وی ادامه داد: اگر پدر خانواده های چندقلو شاغل نباشد تا سقف 300 میلیون تومان تسهیلات اشتغال به آنان ارایه می شود و از سوی دیگر قرار است سنوات پرداخت مستمری به خانواده های دارای چندقلو تا 18 سالگی افرایش پیدا کند.

9 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی اصفهان

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه خانواده های دارای سه قلو به بالا مشمول بهره مندی از این خدمات هستند، ادامه داد: همچنین 9 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی استان اصفهان داریم درحالی که کمیته امداد 2 هزار زن سرپرست خانوار را در استان تحت پوشش دارد اما بهزیستی اصفهان 4.5 برابر تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد را دارد.

چاووشی با اشاره به اینکه در اورژانس اجتماعی از کودکان کار و زنان و کودکانی که مورد آزار قرار می گیرند حمایت می کنیم، ادامه داد: مرکز مشاور سامانه 1480 سازمان بهزیستی همه روزه از هشت صبح تا 12 شب به شهروندان خدمات مشاوره تلفنی ارایه می کند که طی سال گذشته آمار خدماتی که به صورت تلفنی به شهروندان اصفهانی انجام شد 42 هزار و 300 مورد بود.

ظرفیت مراکز ژنتیک مورد توجه باشد

وی با بیان اینکه مرکز مشاوره ژنتیک تحت نظارت بهزیستی استان خدمات تخصصی با هدف جلوگیری از معلولیت ها به همه مردم ارایه می کند، گفت: اگر قانون غربالگری تغییر کرده اما لازم است از دیگر ظرفیت های مراکز مشاوره و ژنتیک اعلام شود زیرا دقیق ترین و به روز ترین آزمایش های ژنتیکی پیش از ازدواج در مراکز ما انجام و حتی برخی از آنها با همکاری مراکز تخصصی در خارج (آلمان) انجام می شود که خدمات آن برای مددجویان تحت پوشش و نهادهای حمایتی رایگان است و برای سایر شهروندان با تعرفه دولتی انجام می شود.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه مراکز مشاوره این سازمان در زمینه نگرانی های افراد برای فرزند آوری، ازدواج، سن فرزندآوری، فاصله ازدواج و فرزندآوری و آمادگی های روحی روانی خدمات مشاوره ای ارایه می کنند، گفت: از سال گذشته در سامانه 1480 خط ویژه مشاوره فرزند آوری در راه اندازی شده که رایگان است.

پیشگیری مقدم بر درمان است

چاووشی ادامه داد: مراکز مشاوره و کلینیک های خانواده در موضوع جمعیت و فرزندآوری 2 کارکرد اساسی و پیشگیرانه شامل دانش افزایی و مداخله در امور بحرانی دارند، خاطرنشان کرد: پیشگیری مقدم بر مداخلات پَسین است و از این رو اعم فعالیت ها و خدمات در این زمینه با رویکرد پیشگیرانه و افزایش دانش و مهارت خانواده ها است.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان 310 مرکز مشاوره دارای مجوز وجود دارد که 290 مرکز هم اینک فعال است، ابراز داشت: سال گذشته 123 هزار نفر از مراکز مشاوره استان خدمات دریافت کردند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در ادامه به مشکلات و مسایل مراکز مشاوره اشاره کرد و گفت: شاهد فعالیت برخی مراکز مشاوره هستیم که از نهادهای چندگانه مجوز دریافت می کنند در حالی که این نهادها همه اسناد بالادستی ندارد اما به اینها مجوز اعطا می کنند و این شرایط در عملکرد تخصصی ارایه خدمات به مردم خلل ایجاد کرده است.

چاووشی گفت: در استان تلاش می کنیم در کارگروه تخصصی استانی این معضل را پیگیری کنیم اما اگر در سطح ملی حل نشود تلاش های ما به نتیجه نمی رسد.

وی نبود پوشش بیمه ای برای خدمات مشاور را از دیگر مسایل دانست و افزود: این شرایط باعث می شود بخشی از جامعه با وجود اینکه در آسیب قرار دارد به دلیل هزینه ها تمایلی به مراجعه به مراکز مشاوره نداشته باشند و سالانه همزمان با افزایش تعرفه ها کاهش میزان مراجعات را شاهد هستیم.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان بر لزوم ظرفیت مناسب سازی در صدور و تمدید مجوز فعالیت مراکز مشاوره تاکید کرد و گفت: در زیرساخت های فنی و نیروی انسانی نیز مشکل داریم به طوری که سال گذشته در سامانه 1480 صدای مشاور 400 هزار تماس را دست دادیم زیرا افراد برای دریافت مشاوره 10- 15 دقیقه پشت خط منتظر می ماندند چون زیرساخت های فنی ما به روز نیست.

به گزارش خبرنگار ویکی بلاگ، در پایان این نشست از کتاب “فرزند، فرشته شفابخش” رونمایی شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "2300 خانواده دارای چندقلو تحت پوشش بهزیستی اصفهان است – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "2300 خانواده دارای چندقلو تحت پوشش بهزیستی اصفهان است – خبرگزاری ویکی بلاگ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.